Azorské ostrovy: Zelený ráj uprostřed Atlantiku

Azorské Ostrovy

Po stopách velrybářů

Velrybářství, kdysi významný námořní průmysl, zanechalo na naší planetě nesmazatelnou stopu. Po staletí se odvážní muži vydávali na nebezpečné plavby za účelem lovu těchto mořských obrů. Dnes můžeme jejich cesty sledovat prostřednictvím pozůstatků velrybářských stanic, hřbitovů a muzeí.

Jedním z nejznámějších míst spjatých s lovem velryb je norský Bergen, kde sídlilo mnoho velrybářských společností. V místním muzeu se nachází fascinující expozice věnovaná historii velrybářství, od tradičních metod lovu až po moderní technologie. Další zastávkou na naší cestě by mohl být ostrov Nantucket u pobřeží USA, který byl v 19. století centrem amerického velrybářství. Zachovalé domy kapitánů a kostel s vyhlídkou na moře nám připomínají zlatou éru lovu velryb.

Plavba po stopách velrybářů nám umožňuje nahlédnout do minulosti a uvědomit si dopad lidské činnosti na mořské ekosystémy. Je důležité si připomínat historii, abychom se z ní mohli poučit a chránit naše oceány pro budoucí generace.

Sopky a jezera

Česká republika se sice nemůže pochlubit aktivními vulkány, ale i tak se u nás nachází pozůstatky sopečné činnosti z dávných dob. Typickým příkladem jsou České středohoří s dominantním vrcholem Milešovkou. Tyto kopce vznikly před miliony let a dnes už v nich žádné magma nebublá. Místo toho se v kráterech některých sopek utvořila malebná jezera.

Nejznámějším příkladem je Kamencové jezero u Chomutova, které vzniklo zatopením lomu na síru. Jeho voda má díky minerálům specifické zelené zbarvení a říká se jí "české Mrtvé moře" pro vysoký obsah soli. Další zajímavostí jsou Maarská jezera u Chebu, která vznikla explozivními erupcemi. I když jsou tato jezera relativně malá, jejich hloubka dosahuje až několika desítek metrů.

Horké prameny a gejzíry

Horké prameny jsou fascinující přírodní úkazy, kde se voda ohřívá hluboko pod zemským povrchem a vyvěrá na povrch. Teplota vody v horkých pramenech se liší v závislosti na hloubce, ze které pochází, a na geologických podmínkách. Gejzíry jsou specifickým typem horkého pramene, který periodicky eruptuje a do vzduchu chrlí horkou vodu a páru. Tyto erupce jsou způsobeny přehřátím vody v podzemních dutinách a tlakem páry. Horké prameny a gejzíry se vyskytují po celém světě, často v oblastech s vulkanickou aktivitou, jako je Island, Nový Zéland nebo Yellowstonský národní park v USA. V České republice se sice gejzíry nenacházejí, ale můžeme se pochlubit řadou horkých pramenů, zejména v západních Čechách. Tyto prameny jsou známé svými léčivými účinky a využívají se v lázeňství již po staletí.

Tradiční vesnice a architektura

Česká republika se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží i v její architektuře. Tradiční vesnice, rozeseté po celé zemi, nabízejí fascinující pohled do minulosti a uchovávají si jedinečný ráz.

Typická česká vesnice se vyznačuje malebnými roubenými chalupami s doškovými střechami. Tyto stavby, často zdobené lidovými motivy, jsou důkazem zručnosti a řemeslné tradice našich předků. Nádvoří a zahrady zdobí pestré květiny, ovocné stromy a studny s rumpály, které dokreslují malebnou atmosféru.

Kromě obytných staveb nesmí v žádné vesnici chybět kaplička nebo kostel, často stojící na návrší a tvořící dominantu okolí. Tyto sakrální stavby jsou němými svědky historie a víry generací.

Dnes jsou mnohé tradiční vesnice chráněny jako památkové rezervace a lákají turisty z celého světa. Procházka úzkými uličkami lemovanými starobylými domy je jako cesta časem a nabízí jedinečnou možnost poznat krásu a kouzlo starých časů.

Čerstvé ryby a mořské plody

Víte, co je lepší než obyčejný den? Den, kdy si pochutnáte na čerstvých rybách a mořských plodech! Ať už jste milovníci lososa, krevet, mušlí nebo třeba chobotnice, čerstvé ryby a mořské plody jsou zárukou gurmánského zážitku.

Při výběru čerstvých ryb a mořských plodů se zaměřte na jejich vzhled a vůni. Čerstvé ryby mají lesklé a jasné oči, červené nebo růžové žábry a pevnou kůži. Mořské plody by měly být bez zápachu a s pevným masem.

A jak si čerstvé ryby a mořské plody nejlépe vychutnat? Možností je nespočet! Připravte si je na grilu, na pánvi, v troubě nebo třeba v páře. Skvěle chutnají s bylinkami, citronem, česnekem a bílým vínem.

Turistika a outdoorové aktivity

Česká republika je proslulá svou krásnou a rozmanitou přírodou, která láká k turistice a dalším outdoorovým aktivitám. Ať už jste milovníci pěší turistiky, cyklistiky, horolezectví nebo vodních sportů, u nás si přijdete na své.

Pro pěší turisty je jako stvořená síť značených turistických tras, které vás provedou malebnými lesy, kolem romantických hradů a zámků, ale i náročnějším terénem. Mezi nejoblíbenější turistické cíle patří Krkonoše s nejvyšší horou Česka Sněžkou, Šumava s majestátními lesy a jezery, Český ráj s pískovcovými skalními městy a Moravský kras s unikátními jeskyněmi.

Cyklisté ocení hustou síť cyklostezek, které vedou jak rovinatou krajinou, tak i kopcovitým terénem. Oblíbené jsou trasy podél řek, jako je Vltava, Labe nebo Morava. Pro adrenalinové nadšence jsou zde bikeparky a singletracky.

Vodáci si užijí sjíždění řek na kanoích, kajacích nebo raftech. Mezi nejoblíbenější patří Vltava, Sázava, Otava a Ohře. Pro milovníky horolezectví jsou zde skalní oblasti, jako je Český ráj, Adršpašsko-teplické skály nebo Pálava.

V zimních měsících se pak můžete těšit na běžecké tratě, sjezdovky a snowparky. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, nezapomeňte na vhodné vybavení a oblečení a respektujte přírodu.

Azorské ostrovy, to je ráj pro duši dobrodruha. Sopky tyčící se z moře, zelené pastviny poseté pasoucími se kravami a nekonečný Atlantik šumící v pozadí. To je místo, kde se zastaví čas a člověk si uvědomí, jak je malý v porovnání s krásou a silou přírody.

Zdeněk Dvořáček

Ideální čas na návštěvu Azor

Azory si užijete po celý rok, ale ideální čas na návštěvu závisí na vašich preferencích. Milovníci tepla a slunce by měli dorazit mezi červnem a zářím, kdy teploty dosahují až 25 °C a moře láká ke koupání. Pokud preferujete turistiku a objevování zelené krásy ostrovů, je ideální období jaro (duben až květen) nebo podzim (září až říjen). Teploty se pohybují okolo 20 °C a příroda hýří barvami. Pozor si dejte na zimní měsíce, kdy je počasí deštivější a větrnější. I v zimě se ale teploty pohybují okolo 15 °C, takže se nemusíte bát mrazů.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Marius Kyralová

Tagy: azorské ostrovy | cestování