Benešov u Prahy: Klenot českého cestování

Benešov U Prahy

Informace o městě Benešov u Prahy

Město Benešov u Prahy se nachází ve Středočeském kraji, asi 40 km jižně od hlavního města Prahy. Své jméno získalo podle prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který byl původem z nedaleké vesnice Hodslavice. Benešov leží na řece Sázavě a má bohatou historii sahající až do středověku. Město je známé svým malebným historickým centrem s náměstím T.G. Masaryka a dominantou hradu Konopiště, který kdysi patřil arcivévodovi Františku Ferdinandovi d'Este. Dnes je Benešov moderním městem s dobrou dostupností do Prahy a nabízí širokou škálu kulturních a sportovních aktivit pro návštěvníky.

Historie a kulturní dědictví města

Benešov u Prahy, malebné město ležící jen kousek od hlavního města, se může pyšnit bohatou historií a kulturním dědictvím. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1273, kdy byl založen jako královské město. Dominantou města je impozantní zámek postavený v barokním stylu v 17. století podle návrhu italského architekta Antonia della Porty. Další zajímavostí je kostel Nanebevzetí Panny Marie s unikátním interiérem a pozoruhodnou akustikou. V Benešově lze také navštívit Muzeum Jana Švermy, které připomíná činnost českého parašutisty za druhé světové války. Celkový historický ráz města dodávají malebné uličky s dochovanými historickými budovami a památkami.

Přírodní krásy a rekreační možnosti v okolí

Benešov u Prahy se může pyšnit nejen historií a kulturním dědictvím, ale také nádhernou přírodou a širokými možnostmi pro rekreaci v okolí. Nedaleko města se nachází malebná řeka Sázava, která láká k vodním sportům, rybaření či klidným procházkám podél jejích břehů. Milovníci cykloturistiky a pěších túr ocení blízký CHKO Český kras s malebnými skalními útvary a zříceninami hradů.

Pro relaxaci a odpočinek jsou k dispozici lázně Konopiště s wellness centrem a možností golfového vyžití. V letních měsících je ideálním místem k odpočinku Máchovo jezero, které nabízí pláže, vodní sporty a cyklostezky kolem jezera.

Milovníci zvířat si pak mohou užít návštěvu ZOO Tábor nebo koně si mohou projet na nedalekém ranči. Pro rodiny s dětmi jsou vhodné výlety do blízkého lunaparku Mirakulum nebo do Dino parku Vysoký Újezd.

V okolních lesích lze sbírat lesní plody či houby, čímž si turisté mohou doplnit své zásoby na cestu domů. Pestrá nabídka aktivit v přírodě dělá z Benešova u Prahy skvělé místo pro trávení volného času ve spojení s krásami české krajiny.

Tipy na zajímavá místa k návštěvě

Mezi nejzajímavější místa v Benešově patří nedaleký zámek Konopiště, kdysi oblíbené sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d'Este. Návštěvníci mohou obdivovat bohatě zdobené interiéry, lovecké trofeje a rozsáhlou zbrojnici. Další zajímavostí je Muzeum řemesel a řemeslnických tradic, které představuje historii místního řemeslnictví. Pro milovníky přírody je ideální výlet do blízkého CHKO Český kras s malebnými skalními útvary a jeskyněmi. Navštivte také památník bitvy u Slivice, který připomíná události z období husitských válek.

Místní gastronomie a ubytování

Místní gastronomie v Benešově u Prahy nabízí širokou škálu lahodných pokrmů české kuchyně. Restaurace a hospody ve městě se specializují na tradiční česká jídla, jako jsou vepřo-knedlo-zelo, svíčková na smetaně nebo tradiční guláš. Pro milovníky sladkého pak určitě stojí za návštěvu místní cukrárna, kde si mohou pochutnat na domácích dezertech a dortech.

Pokud hledáte ubytování v Benešově, máte na výběr z různých možností. Město nabízí jak luxusní hotely s veškerým komfortem, tak i útulné penziony a apartmány pro ty, kteří preferují soukromí. Díky své blízkosti k Praze je Benešov také skvělým místem pro turisty, kteří chtějí objevovat okolní památky a přitom si užít klidného pobytu v malebném prostředí českého venkova.

Doporučení pro turisty a praktické informace

Pro turisty navštěvující Benešov u Prahy je doporučeno navštívit zámek Konopiště, který je jedním z nejznámějších historických památek v okolí. Pro milovníky přírody a aktivní odpočinek je ideální projít se kolem rybníka Sázava nebo vyrazit na výlet do nedalekého chráněného území Český kras. Místní restaurace nabízejí tradiční českou kuchyni s důrazem na regionální suroviny, jako jsou třeba šumavské houby nebo ryby z místních rybníků. Ubytování lze zajistit v malebných penzionech či rodinných hotýlcích ve městě či jeho blízkém okolí. Pro pohodlnou dopravu po okolí se doporučuje použití veřejné dopravy nebo pronájem automobilu. Turisté by měli dbát na dodržování pravidel ochrany přírody a památek a respektovat místní obyvatele a jejich tradice.

Publikováno: 15. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Kateřina Štechová

Tagy: benešov u prahy | město v české republice