Bílá stopa Šumava: objevte kouzlo této turistické trasy v srdci přírody

Bílá Stopa Šumava

Vítejte na turistické trase "Bílá stopa Šumava"! Tato krásná cesta vás zavede přes fascinující zákoutí Šumavy, kde budete moci objevovat unikátní přírodní scenérie a historické památky. Připravte se na nezapomenutelnou cestu po jedné z nejkrásnějších oblastí České republiky.

Popis trasy Bílá stopa Šumava

Popis trasy Bílá stopa Šumava:

Trasa Bílá stopa Šumava je oblíbeným výletním místem pro milovníky přírody a turistiku. Tato značená trasa prochází malebnou šumavskou krajinou a nabízí nádherné výhledy na okolní vrcholy, potoky a lesy.

Celková délka trasy je 18 kilometrů a začíná v obci Modrava (1064 m.n.m.), kde se nachází informační centrum a Parkoviště pro návštěvníky. Trasa pokračuje přes údolí Vydry směrem na Roklanský hřbet, kde je možnost pozorovat vzácné druhy rostlin a živočichů. Dále se trasa stoupá po horských loukách na vrchol hory Jezerník (1040 m.n.m.).

Z vrcholu nabízí trasa krásný panoramatický výhled na celou šumavskou krajinu i s Alpami na obzoru. Poté se Bila stopa Šumava svažuje k prameni potoka Prudká, který teče do nedalekého Jezerního jezera, ideálním místem ke krátkému odpočinku.

Trasa dál pokračuje lesem kolem rybníka Černá jezera a opět se vrací na údolí Vydry. Následuje sestup do Modravy, kde je možnost navštívit místní hospůdku nebo si prohlédnout expozice o šumavské přírodě v Centru Šumava.

Trasa Bílá stopa Šumava nabízí krásné výhledy a pohodovou turistiku pro rodiny s dětmi i zkušené turisty. Je možno ji absolvovat jak v létě, tak i v zimě - během zimních měsíců se trasa stává oblíbenou stopou pro běžecké lyžování.

Důvody pro výběr této trasy

Bílá stopa Šumava je turistickou trasou jako žádná jiná. Mnoho lidí si ji oblíbilo kvůli krásnému výhledu na nádhernou přírodu, ale existuje mnoho dalších důvodů, proč byste měli vyzkoušet tuto trasu. Jedním z hlavních důvodů je, že Bílá stopa vám umožní vidět Šumavu z jiné perspektivy a prohlédnout si méně známé oblasti této krajiny. Navíc je tato trasa dobře značená a není tak náročná, což ji činí ideální volbou i pro méně zkušené turisty. Pokud hledáte klid a odpočinek od shonu velkoměsta, Bílá stopa Šumava je tou správnou volbou pro vás!

Příprava na výlet

Připravte se na nezapomenutelný výlet po bílé stopě Šumava! Tato turistická trasa nabízí nádherné výhledy a krásnou přírodu, ale abyste si mohli užít všechny její pozoruhodnosti naplno, je důležité se dobře připravit. V této části najdete užitečné informace, tipy a triky, které vám pomohou být skvěle připraveni na tento úchvatný výlet.

Vybavení potřebné pro túru

Pokud se chystáte na turistickou trasu Bílá stopa Šumava, budete potřebovat vybavit se správným outdoorovým vybavením. Zde jsou některé z klíčových položek, které byste si měli vzít s sebou na tuto krásnou, ale náročnou cestu:

1. Kvalitní turistické boty s dobrou podrážkou pro stabilní kroky v kopcovitém terénu.

2. Nepromokavé oblečení nejen proti dešti, ale i proti větru a chladu.

3. Funkční batoh, který umožní rovnoměrné rozložení váhy a zároveň ochranu před vlhkostí.

4. Dostatek pitné vody a energetických tyčinek nebo sušenek na doplnění energie během trasy.

5. Mapa a kompas pro orientaci v terénu.

6. Sluneční brýle a opalovací krém pro ochranu proti slunečnímu záření.

Mají-li vaše plány zahrnovat stanování na trase, musíte také vzít s sebou stan, spacák, karimatku a varnou konvici pro přípravu jídla.

Pamatujte si, že správné vybavení je klíčem k úspěšnému dobrodružství v přírodě. Ať už jste zkušený turista nebo začínající návštěvník, tato trasa si vaši připravenost určitě zaslouží.

Doporučení ohledně oblečení a obuvi

Pokud se chystáte na turistickou trasu "Bílá stopa Šumava", je důležité mít na paměti správné oblečení a obuv. Vzhledem k tomu, že na trase se budete pohybovat v přírodě, doporučujeme zvolit funkční oblečení a kvalitní boty.

Ideálním oblečením je vrstvování - tedy několik vrstev oblečení přes sebe, které si podle aktuálních podmínek můžete snadno regulovat. Doporučujeme nosit funkční triko s dlouhým rukávem, mikinu nebo fleecovou bundu a případně i nepromokavou bundu. Dále nezapomeňte na vhodné spodní prádlo, které odvede vlhkost od těla.

Pokud jde o obuv, volte pohodlné trekové boty s dobrou podrážkou. Pokud máte citlivé nohy, můžete použít vložky do bot a zajistit tak lepší tlumení.

V každém případě si při výběru oblečení a obuvi dejte pozor na to, aby byly vaše výbavy dostatečně pohodlné a chránily vás před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Pamatujte si také, že na šumavské trase se může rychle změnit počasí, proto vždy nesení náhradního oblečení a dalších potřebných věcí. V zimním období je důležité mít s sebou i čepice, rukavice a teplou bundu.

S dodržováním těchto doporučení se budete cítit pohodlněji a bezpečněji na turistické trase "Bílá stopa Šumava".

Průběh trasy

Průběh trasy "Bílá stopa Šumava" vede návštěvníky přes malebné horské obce a krásné lesy Šumavy. Začátek trasy je u historického města Kašperské Hory, kde navštívíte zámek a kostel sv. Markéty. Potom se vydáte do hlubokých lesů, které jsou domovem různých druhů zvířat, včetně losů a rysů. Po cestě potkáte několik vyhlídek s úchvatným výhledem na okolní krajinu a přejdete několik malebných potůčků. Konec trasy je u řeky Otavy, kde můžete ochutnat místní speciality v hospodách a restauracích nebo si dát osvěžující koupání v čisté horské vodě.

Popis jednotlivých etap trasy

Pokud hledáte informace o trase "Bílá stopa Šumava", rádi Vám poskytneme podrobný popis jednotlivých etap. Tato turistická trasa se nachází v srdci krásné přírody Šumavy a je ideální pro milovníky turistiky a přírody.

1. Etapa: Svatý Tomáš - Modrava

První etapa vede z obce Svatý Tomáš a končí v turistickém centru Modrava. Cesta vede přes malebné horské údolí, kde se budete potkávat s divokou zvěří a lesními prameny.

2. Etapa: Modrava - Klatovy

Druhá etapa pokračuje od Modravy do města Klatovy. Na této cestě si užijete nádherné výhledy na okolní krajinu a navštívíte historické památky jako např. kostel svatého Bartoloměje.

3. Etapa: Klatovy - Strakonice

Třetí etapa začíná v Klatovech a končí ve městě Strakonice. Během této cesty obdivujete neuvěřitelnou rozmanitost šumavské krajiny, projdete se po malebných stezkách po okraji lesa, přes louky i skalnaté rokle.

4. Etapa: Strakonice - České Budějovice

Poslední etapa vede z města Strakonice přes historická města Písek a Týn nad Vltavou až do krásného města České Budějovice. Zde Vás čekají nádherné uličky s krásnými domečky, kostely a paláci.

Celková délka trasy Bílá stopa Šumava je 176 km a nabízí možnost poznat ty nejkrásnější kouty této čarovné krajiny. Navštivte ji s rodinou, přáteli nebo sami a užijte si nezapomenutelný zážitek!

Krátké informace o zajímavých místech podél trasy

Pokud se chystáte na turistickou trasu "Bílá stopa Šumava", přinášíme vám krátké informace o zajímavých místech podél cesty. Tato trasa prochází malebnou krajinou šumavských lesů a je doporučena jak pro začínající, tak i pro pokročilé turisty.

Nejprve se můžete vydat na exkurzi do Národního parku Šumava, který nabízí nádherné výhledy na okolní vrcholy a jezero Lipno. Pokračovat můžete k historickému hradu Kašperk, který je symbolem šumavského patriotizmu. Na své si přijdou milovníci architektury v barokním klášteře ve Vyšším Brodě s unikátním knihovnickým fondem.

Pro ty, kteří touží po adrenalinu, není daleko lyžařský areál Zadov-Churáňov nebo bobová dráha v Lipně nad Vltavou. Milovníci historie by měli navštívit muzeum železnice ve Strakonicích nebo kostel svatého Mikuláše v Netolicích s dochovanými freskami z 14. století.

Ať už se rozhodnete vidět cokoliv z toho, co jsme vám nabídli, nebo se po trase pohybujete jen tak, určitě si užijete krásy šumavské přírody a zajímavosti kulturního dědictví.

Fotografie

Zvěčněte okouzlující krásy turistické trasy v šumavských horách pomocí našich fotografií. Podívejte se na úchvatné scenérie, které nabízí bílá stopa šumava a nechte se unést do překrásného světa přírody. Fotografie zachytí každý krok vaší cesty a vždy budete mít nádherné vzpomínky na nezapomenutelnou turistickou trasu v srdci Šumavy.

Ubytování a stravování

Ubytování a stravování jsou důležitou součástí vašeho výletu po turistické trase Bílá stopa Šumava. Během svého putování můžete vybírat z různých možností ubytování, které doporučujeme rezervovat předem, abyste zajistili nejlepší služby a pohodlný pobyt. Pokud jde o stravování, můžete se těšit na širokou nabídku kvalitních restaurací a hospůdek, které nabízejí regionální speciality a světovou kuchyni. Ať už si pochutnáte na tradičním šumavském guláši, rybách z nedalekých jezer nebo na moderním veganském jídle, budete mít jistotu, že vaše chuťové pohárky budou uspokojeny!

Možnosti ubytování a stravování v okolí trasy

Možnosti ubytování a stravování v okolí trasy "Bílá stopa Šumava"

Pokud se chystáte na turistickou trasu "Bílá stopa Šumava", můžete se těšit na krásné výhledy a překrásnou přírodu. Pro zajištění pohodlného pobytu a plného odpočinku po náročných túrách jsou k dispozici různé možnosti ubytování v okolí trasy. Můžete si vybrat z široké nabídky hotelů, penzionů, apartmánů nebo chat.

Co se týká stravování, nejspíše oceníte regionální speciality a domácí kuchyni. V okolí trasy najdete mnoho restaurací, hospůdek a bufetů s bohatým jídlem na talíři. Na cestách se taky často setkáváte s místními stánky s občerstvením nebo pekárnami.

Nezapomeňte si předem zarezervovat ubytování a stůl ve vybrané restauraci, aby vaše cesta byla co nejpříjemnější!

Závěr: Vychutnejte si tuto malebnou turistickou trasu v srdci Šumavy a objevte krásy bílé stopy, která vás zavede k nejkrásnějším místům této čarovné krajiny. Navštivte ty nejzajímavější památky, užijte si procházku přírodou a zažijte pocit svobody na šumavských horách. Nechte se unést tichem lesa a nádhernými výhledy, které nabízí tento úchvatný kout českého venkova.

Shrnutí zážitků z trasy Bílá stopa Šumava

Výlet po turistické trase Bílá stopa Šumava byl nezapomenutelným zážitkem. Tato trasa vám umožní objevovat krásy šumavské přírody a užít si nádherné výhledy na okolní kopce a údolí. Během cesty můžete navštívit zajímavá místa, jako jsou historické památky, malebné vesničky nebo zaujímavé naučné stezky. Pokud máte rádi pěší turistiku, Bílá stopa Šumava je ideální volbou pro vaši další výpravu do přírody.

Doporučení pro další turisty

Doporučení pro další turisty na Bílé stopě Šumava

Pokud se chystáte na výlet po Bílé stopě Šumava, máme pro vás několik užitečných tipů. Tato turistická trasa nabízí krásné výhledy na okolní krajinu a unikátní možnost objevovat méně známé kouty Šumavy.

1. Vydejte se na trasu s dostatečnou zásobou vody a jídla. V okolí trasy je málo možností na doplnění zdrojů.

2. Myslete na správné obutí a vhodné oblečení. Počasí se může rychle změnit a nároky na vaši výbavu budou různé podle ročního období.

3. Nezapomeňte si dobře zmapovat trasu předem a snažte se dodržovat značení stezky. Ztrácet se uprostřed lesa není žádná sranda.

4. Pokud plánujete nocleh, doporučujeme si ubytování rezervovat předem, zejména v letní sezóně mohou být kapacity omezené.

5. Na trase si zachovejte respekt k okolní přírodě a nevadte zvěři či ostatním turistům svým chováním.

Dovolujeme si tímto přát vám krásný zážitek z výletu po Bílé stopě Šumava.

Kontaktní informace

Kontaktní informace pro turistickou trasu Bílá stopa Šumava vám pomohou snadno plánovat vaši cestu.

Kontakty na ubytování a turistické informační centrum

Kontakty na ubytování a turistické informační centrum jsou klíčové pro plánování vaší cesty po turistické trase Bílá stopa Šumava. Pokud hledáte ubytování v okolí trasy, můžete se obrátit na některý z mnoha hotelů, penzionů nebo soukromých apartmánů. Pro více informací o dostupnosti a cenách doporučujeme kontaktovat místní turistické kanceláře.

Turistické informační centrum je skvělým zdrojem informací o trase Bílá stopa Šumava, včetně map, průvodců a tipů od místních obyvatel. Navštivte některou z poboček těchto center v okolí trasy a zjistěte více o historii a přírodě této úchvatné lokality. Místní zaměstnanci budou rádi poradit s jakýmkoli dotazem týkajícím se trasy nebo okolí.

Následující jsou kontaktní údaje pro ubytování a turistická informační centra:

- Hotel Modrava: +420 602 206 316

- Penzion Kasper: +420 376 389 012

- Soukromý apartmán "U lesa": +420 731 598 452

Turistické Informační Centra:

- Šumavské Informační Centrum: +420 376 599 110

- Infocentrum Modrava: +420 602 206 316

- InfoCentrum Kvilda: +420 602 708 029

Nenechte si ujít tuto krásnou turistickou trasu a využijte těchto kontaktů pro plánování vaší cesty do nezapomenutelné části České republiky!

Publikováno: 13. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Marius Kyralová

Tagy: bílá stopa šumava | turistická trasa v šumavě