Kouzlo Mariánského náměstí: Skryté klenoty Prahy

Mariánské Náměstí

Historie Mariánského náměstí

Mariánské náměstí patří k nejstarším a historicky nejvýznamnějším místům v Praze. Jeho počátky sahají až do 12. století, kdy se zde nacházel rušný tržiště na okraji tehdejšího Starého Města. Své jméno náměstí získalo podle nedalekého dominikánského kláštera Panny Marie Sněžné, jehož kostel dodnes tvoří jednu z dominant náměstí.

Během staletí se Mariánské náměstí proměňovalo a odráželo tak historické události a proměny města. Ve středověku zde stával pranýř a konaly se popravy. Později se náměstí stalo centrem vzdělanosti, sídlily zde významné instituce jako jezuitská kolej a Klementinum, které se později stalo součástí Univerzity Karlovy.

Na Mariánském náměstí najdeme celou řadu architektonických skvostů. Vedle již zmíněného kostela Panny Marie Sněžné stojí za pozornost například barokní Clam-Gallasův palác, novorenesanční budova Městské knihovny či gotická Staroměstská radnice s věží, která nabízí úchvatný výhled na Prahu.

V 19. století prošlo Mariánské náměstí rozsáhlou asanací, během níž zmizela řada historických domů. Přesto si náměstí uchovalo svůj jedinečný ráz a dnes patří k oblíbeným místům Pražanů i turistů. Najdeme zde kavárny, restaurace i obchody a v letních měsících se náměstí stává dějištěm kulturních akcí a koncertů.

Procházka po Mariánském náměstí je tak fascinující cestou historií Prahy. Od středověkého tržiště přes centrum vzdělanosti až po živé srdce moderního města, náměstí odráží proměny metropole v průběhu staletí. Ať už se sem vydáte za architekturou, historií nebo jen tak nasát atmosféru staré Prahy, Mariánské náměstí vás jistě nezklame.

Památky a zajímavosti

Mariánské náměstí a Staroměstské náměstí, dvě ikonická náměstí v srdci Prahy, oplývají bohatou historií a fascinujícími památkami.

Mariánské náměstí

Na Mariánském náměstí se nachází novorenesanční budova Nové radnice s vyhlídkovou věží, která nabízí úchvatný panoramatický výhled na město. Dominantou náměstí je barokní morový sloup se sochou Panny Marie, připomínající konec morové epidemie v 18. století. V těsné blízkosti stojí Klementinum, rozsáhlý komplex budov, který v minulosti sloužil jako jezuitská kolej a dnes je domovem Národní knihovny České republiky.

Staroměstské náměstí

Jen pár kroků odtud se rozkládá Staroměstské náměstí, jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě. Jeho dominantou je Staroměstská radnice s věhlasným orlojem, který každou hodinu láká davy turistů svým představením apoštolů. Na náměstí se nachází také Týnský chrám s charakteristickými gotickými věžemi, který je považován za jeden z nejvýznamnějších kostelů v Praze. Dalšími pozoruhodnými stavbami na náměstí jsou palác Kinských s muzeem asijského umění a dům U Kamenného zvonu, kde se konají výstavy moderního a současného umění.

Procházka historií

Obě náměstí jsou obklopena malebnými uličkami s historickými domy, kavárnami a restauracemi. Procházka touto oblastí je tak nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nasát jedinečnou atmosféru staré Prahy.

Kultura a zábava

Mariánské náměstí a náměstí v Praze celkově dýchají kulturou a zábavou. Na Mariánském náměstí najdete hned několik významných kulturních institucí. Jednou z nich je například Clam-Gallasův palác, barokní skvost, kde sídlí Archiv hlavního města Prahy. Pravidelně se zde konají výstavy a koncerty. Jen pár kroků odtud stojí budova Městské knihovny, která nabízí nepřeberné množství knih a pořádá autorská čtení a přednášky.

Náměstí v Praze jsou také centrem pouličního umění a zábavy. Během turistické sezóny zde potkáte hudebníky, malíře, performery a další umělce, kteří vytváří neopakovatelnou atmosféru. Děti se zabaví u pouličních divadelníků a kejklířů, dospělí si mohou vychutnat kávu v některé z kaváren s venkovním posezením a pozorovat ruch velkoměsta.

Pro milovníky nočního života Praha nabízí nepřeberné množství možností. V okolí Mariánského náměstí a dalších náměstí v centru najdete bary, kluby a restaurace, které žijí až do pozdních nočních hodin. Ať už máte rádi jazz, rock, elektronickou hudbu nebo divadlo, v Praze si zaručeně přijdete na své.

Nakupování a restaurace

Mariánské náměstí a náměstí Republiky, to jsou dvě pražská náměstí, která kromě historické atmosféry nabízejí i pestrou škálu nákupních a kulinářských zážitků. Ať už hledáte luxusní butiky, tradiční české výrobky nebo útulné kavárny, na těchto náměstích si přijdete na své.

Milovníci módy se můžou těšit na širokou nabídku obchodů s oblečením a doplňky. Na Mariánském náměstí najdete například prodejny značek jako H&M, Zara nebo Mango. Náměstí Republiky pak láká na luxusnější butiky, jako je například Louis Vuitton nebo Hermès.

A co takhle si z Prahy odvézt originální suvenýr? Na obou náměstích narazíte na obchůdky s tradičními českými výrobky, jako je například český granát, porcelán nebo dřevěné hračky. A pokud máte chuť na něco sladkého, určitě neodoláte voňavým trdelníkům, které se prodávají na každém rohu.

Po náročném dni stráveném poznáváním krás Prahy vám jistě přijde vhod chvilka odpočinku. Obě náměstí nabízejí nepřeberné množství restaurací, kaváren a barů, kde můžete načerpat nové síly. Ochutnejte tradiční českou kuchyni v některé z restaurací s venkovní zahrádkou, dejte si šálek kávy s dezertem v útulné kavárně nebo si užijte večerní atmosféru v některém z barů.

Ať už se rozhodnete pro nákupy, gurmánské zážitky nebo jen tak relaxovat a nasávat atmosféru, Mariánské náměstí a náměstí Republiky vám zaručeně poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Doprava a dostupnost

Mariánské náměstí i obecně náměstí v Praze jsou velmi dobře dostupná různými druhy dopravy. Díky své centrální poloze je snadno dosažitelná metrem, tramvají i autobusem. Na Mariánském náměstí se nachází stanice metra linky A Staroměstská, odkud se dostanete do všech koutů Prahy. Tramvajové linky číslo 2, 17, 18 a noční linky 93 a 94 zastavují v těsné blízkosti náměstí. Autobusové spojení je zajištěno linkami číslo 194 a 207. Pro ty, kteří dávají přednost individuální dopravě, je v okolí náměstí k dispozici několik placených parkovišť. Je však třeba počítat s tím, že parkování v centru Prahy je obecně velmi omezené a drahé. Pro cyklisty je v okolí Mariánského náměstí k dispozici několik cyklostezek a stojanů na kola.

Ať už se na Mariánské náměstí nebo jiná náměstí v Praze vydáte jakýmkoliv dopravním prostředkem, cesta bude bezproblémová a rychlá. Díky husté síti MHD se dostanete do cíle své cesty bez zbytečných komplikací.

Tipy pro návštěvníky

Mariánské náměstí a Staroměstské náměstí, to jsou dvě pražská náměstí, která prostě musíte vidět. Ať už jste v Praze poprvé, nebo sem jezdíte pravidelně, pár tipů se vám bude hodit.

Na Mariánském náměstí se nachází Novoměstská radnice s vyhlídkovou věží, která nabízí úchvatný výhled na Staré Město. Nezapomeňte si prohlédnout také krásnou gotickou kašnu a sousoší Tří králů. Pokud máte rádi umění, navštivte Galerii hlavního města Prahy, která sídlí v nedalekém Colloredo-Mansfeldském paláci.

Ze Staroměstského náměstí to budete mít jen pár kroků na Karlův most nebo k Pražskému orloji. Na náměstí najdete spoustu restaurací a kaváren, kde si můžete dát oběd, večeři nebo si jen tak vychutnat kávu s dezertem. Pokud chcete zažít tu pravou atmosféru Starého Města, vydejte se na procházku v podvečer, kdy se náměstí krásně rozsvítí.

Ať už se rozhodnete prohlédnout si Mariánské náměstí, Staroměstské náměstí, nebo obě, nezapomeňte si vzít pohodlné boty. Čeká vás totiž spousta chození!

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Květa Němcová

Tagy: mariánské náměstí | náměstí v praze