Pekelné dobrodružství v českém ráji: Prozkoumejte tajemné podzemí turistické atrakce!

Pekelné Doly

Úvod do tématu "pekelné doly"

Pekelné doly jsou populární turistickou atrakcí v Českém ráji. Tyto doly byly v minulosti využívány pro těžbu pískovce, ale dnes slouží k turistickým účelům. Pokud se chystáte navštívit tento unikátní kus přírody a historie, připravte se na neuvěřitelný zážitek. Během prohlídky se dostanete do podzemních prostor, které skrývají fascinující spletitost chodeb a síní. Pekelné doly jsou místem, které stojí za návštěvu nejen kvůli svému historickému významu, ale i kvůli úchvatné kráse podzemních prostor.

Historie dolování v oblasti Českého ráje

Historie dolování v oblasti Českého ráje

Pekelné doly jsou jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí v Českém ráji. Tyto doly byly kdysi útočištěm pro horníky, kteří zde hledali stříbro, zlato a další cenné kovy. Historie dolování v této oblasti sahá až do 16. století, kdy se zde začaly objevovat první naleziště.

Během své existence prošly Pekelné doly různými fázemi těžby a využitím: od manuálních metod až po moderní těžební technologie. Dolování bylo ukončeno na konci 19. století, ale pozůstatky po těchto aktivitách jsou dodnes viditelné.

Dnes mohou návštěvníci Pekelných dolů prozkoumat podzemní chodby, tunely a komory, které sloužily jako labyrinty pro horníky při jejich práci. Návštěvníci se tak mohou ponořit do historie dolování a zažít atmosféru práce pod zemí.

Pekelné doly jsou jedinečným příkladem historického dolování v Českém ráji a nabízejí fascinující pohled do minulosti, který stojí za návštěvu.

Popis lokality a jejích geologických vlastností

Popis lokality a jejích geologických vlastností

Pekelné doly jsou jedinečnou turistickou atrakcí nacházející se v srdci Českého ráje. Tato přírodní památka je známá pro své neuvěřitelné geologické útvary, které jsou výsledkem erodování pískovcových skal.

Pekelné doly byly vytvořeny během tisíců let erozivními procesy, kdy se zdejší pískovcové skály postupně erodovaly a vyhloubily úzké rokle a jeskyně. Tyto unikátní útvary jsou velmi atraktivní pro turisty i vědeckou obec.

Zdejší geologie je také velmi zajímavá. V místech, kde se nacházejí Pekelné doly, lze najít řadu různých hornin, jako jsou pískovec, slepenec nebo jílovec. Tyto horniny poskytují jedinečný pohled na historii Země a ukazují nám, jakým způsobem byl omrzlinami a erozivními procesy utvářen tento krajinný ráj.

Pokud hledáte krásné místo pro příjemný výlet nebo chcete objevovat fascinující geologické útvary, doporučujeme navštívit Pekelné doly a podívat se sami na tu krásu, kterou nám příroda nabízí.

Turistické trasy a možnosti prohlídek dolů

Turistické trasy a možnosti prohlídek dolů

Pekelné doly, jedna z největších turistických atrakcí v Českém ráji, nabízí návštěvníkům jedinečný a nezapomenutelný zážitek. V rámci pekelných dolů existuje řada turistických tras, které Vám umožní prozkoumat rozmanité podzemní krajiny tohoto úchvatného místa.

Vyzkoušejte například turistickou trasu "Nad rtem", která se vydává po hranici skal do míst, kam byste se sami neodvážili. Podél této trasy najdete také četné vyhlídky na okolní krajinu.

Pokud máte zájem o historii místního hornictví, určitě oceníte prohlídku tzv. Středověkého dolu i dalších unikátních lokalit v pekelných dolech, které Vám přiblíží život štolových horníků a jejich boj se štolními duchy.

Ať už se rozhodnete jakoukoliv ze zdejších turistických tras a prohlídek dolů, máte jistotu neopakovatelného dobrodružství plného tajemna a krásných podzemních scenérií.

Zajímavosti a kuriozity spojené s "pekelnými dolami"

Výlet do pekelných dolů v českém ráji nabízí více než jen krásnou přírodu a pohodovou procházku. Spojují se s nimi totiž i zajímavé historky a kuriozity.

Například v místě nazvaném "Čertova kuchyně" se podle pověsti ďáblové bavili vařením a pečením. Nebo co třeba "Kamenná židle", jež nemá jenom ojedinělý tvar, ale také údajně z ní lze slyšet jakési šepoty.

Pozoruhodné jsou i stopy po hornické činnosti, která v těchto místech probíhala již od 14. století. Zvlášť působivá je tzv. Ruská jáma, kde se hloubilo přibližně na 80 metrů a dnes slouží jako impozantní průhled dolů.

Pece, zdi či jeskyně – to všechno lze vidět na jediném výletu do pekelných dolů. Staňte se součástí bohaté historie těchto míst a objevte jejich zajímavosti s vlastními očima!

Tipy na další aktivity a památky v okolí

Hledáte další zajímavé aktivity a památky v okolí pekelných dolů v Českém ráji? Není problém! V této oblasti najdete spoustu nezapomenutelných zážitků. Naše tipy vám pomohou plánovat vaše další dobrodružství.

Navštivte například skalní město Adršpašsko-teplické skály, kde se budete cítit jako v pohádce. Skalní útvary jsou tvořeny pískovcem a nabízejí unikátní scenérie, které jinde nenajdete.

Další možností je prohlídka zříceniny hradu Trosky, který se nachází na vrcholu kopce a poskytuje krásný výhled na okolní krajinu. Pokud máte raději aktivnější odpočinek, navštivte některý z cyklostezek v oblasti nebo si užijte pěknou procházku po roztodivné přírodě.

Nebudete litovat času stráveného u nás v Českém ráji - turistické perle mezi Čechami!

Informace o vstupném a otevírací době

Informace o vstupném a otevírací době

Pokud plánujete navštívit pekelné doly, turistickou atrakci v Českém ráji, přinášíme vám užitečné informace o vstupném a otevírací době.

Vstupné do pekelných dolů se liší podle věku návštěvníka a dne v týdnu. Dospělí zaplatí 150 Kč, děti od 6 do 15 let mají zvýhodněné vstupné za 120 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma. Rodinné vstupné pro 2 dospělé osoby a neomezený počet dětí stojí 380 Kč.

Pekelné doly jsou otevřeny celoročně s následujícím rozvrhem:

- Březen - květen: úterý - neděle: 9:00 -16:00

- Červenec - srpen: denně (i svátky) :9:00 -17:00

- Září - říjen: úterý - neděle: 9:00 -16:00

- Listopad - leden: pouze víkendy (sobota a neděle): 10:00-14.30

V předvečer vánočních svátků a na Silvestra jsou pekelné doly otevřeny pouze do 13:00 hodin.

Přejeme vám příjemný a bezstarostný pobyt v pekelných dolech!

Závěr a doporučení pro návštěvníky.

Závěr a doporučení pro návštěvníky:

Pokud se chystáte navštívit Pekelné Doly v Českém ráji, určitě si připravte pohodlné boty a trochu trpělivosti. Tento unikátní turistický cíl přináší nejen nádherné výhledy na okolní krajinu, ale také adrenalinovou jízdu po strmých schodech a úzkých chodbách.

Pamatujte si, že Pekelné Doly jsou chráněnou přírodní oblastí, proto je důležité respektovat pravidla a omezit jakékoli rušivé činnosti. Pokud se rozhodnete absolvovat celou trasu, nezapomeňte na dostatek pitné vody a vhodné oblečení.

V každém případě se nechte unést atmosférou tohoto magického místa a užijte si jeden z nejkrásnějších koutů České republiky!

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Kateřina Štechová

Tagy: pekelné doly | turistická atrakce v českém ráji