Prášilské jezero: Tajemné klenotice Šumavy, které vás okouzlí svým kouzlem.

Prášilské Jezero

Prášilské jezero - přírodní krása Šumavy

Úvod do tématu Prášilského jezera, které se nachází v srdci Šumavského národního parku, ukazuje na jedinečnou přirozenou krásu tohoto místa. Toto horské jezero, obklopené malebnou krajinou a lesy plnými živočichů a rostlin, láká návštěvníky z celého světa. V tomto úvodu se podíváme na historii jezera a jeho význam pro oblast i turistiku.

Poloha a přístup k Prášilskému jezeru

Poloha a přístup k Prášilskému jezeru

Prášilské jezero se nachází v srdci Šumavského národního parku, což z něj činí ideální cíl pro turisty a milovníky přírody. Toto horské jezero leží v nadmořské výšce 1084 metrů a má rozlohu asi 16 hektarů.

K dosažení Prášilského jezera lze použít různé cesty. Nejjednodušší možností je přijet autem na parkoviště u hotelu Srní (od centra Prahy trvá cesta asi 2 hodiny). Odtud se dá pokračovat po modré turistické značce, která vás dovede k jezeru za zhruba 30 minut pěší chůze.

Další možností je využít autobusovou linku, kterou provozuje Dopravní podnik města Český Krumlov. Autobusy jezdí jednou denně ze stanice Český Krumlov a zastavují také u hotelu Srní.

Pro ty, kteří rádi objevují okolní krajinu, jsou k dispozici různé turistické trasy vedoucí kolem Prášilského jezera i dál do lesů a hor Šumavy.

Historie jezera a jeho využití

Historie Prášilského jezera a jeho využití se datuje až do 19. století, kdy bylo toto horské jezero využíváno pro plavení dřeva po řece Vydra. Postupem času se však jeho využití rozšířilo na rekreační účely, jako je koupání, rybaření, nebo sportovní aktivity na vodě.

V současnosti je Prášilské jezero jednou z hlavních turistických atrakcí Šumavského národního parku. Navštěvující si mohou užít krásné přírody, vydat se na okružní plavbu lodí, nebo projít celým okolím na pěších túrách.

I přes svou popularitu si Prášilské jezero zachovává svůj přirozený charakter a díky ochraně před znečištěním zůstává stále tak krásné jako kdysi.

Přírodní krása Prášilského jezera

Prášilské jezero se nachází v srdci Šumavského národního parku a tvoří jedno z jeho nejvýznamnějších přírodních bohatství. Toto jezero oplývá úchvatnou krásou, jejíž působivost lze jen stěží popsat slovy. Obklopené mohutnými horami a porostlé rozmanitou vegetací, nabízí Prášilské jezero naprostý klid a harmonii s přírodou. Pro milovníky turistiky a cykloturistiky představuje též ideální výchozí bod pro objevování okolní krajiny plné zelených lesů, horských luk a divokých řek. Bez ohledu na to, zda jste turista hledající odpočinek nebo dobrodruh toužící po nových zážitcích, Prášilské jezero se stane tím pravým místem pro vaše dovolené.

Aktivity a atrakce v okolí jezera

Aktivity a atrakce v okolí Prášilského jezera

Prášilské jezero se nachází v krásném prostředí Šumavského národního parku. Je obklopeno lesy a kopcemi, což poskytuje perfektní příležitosti pro outdoorové aktivity a zábavu.

Pro milovníky turistiky je k dispozici mnoho stezek s různou obtížností, které vedou kolem jezera a dál do okolních kopců. Navštivte například vrchol Pancíř, odkud se nabízí úchvatný výhled na celou krajinu.

V letních měsících je možné se vykoupat v čistých vodách Prášilského jezera nebo si půjčit lodku či kajak. Rybáři zase ocení bohatství ryb, které se zde daří chytat.

Zimní sezóna pak nabízí především lyžařské radovánky. Na nedalekém Špičáku se nachází moderně vybavený skiareál s dobře upravenými sjezdovkami a snowparkem.

Nezapomeňte také navštívit historické památky v okolních obcích, jako např. klášter ve Velehradě či zámek v Nepomuku.

Turistické trasy v okolí jezera

Turistické trasy v okolí jezera Prášilské jezero

Jezero Prášilské je jedním z nejkrásnějších přírodních skvostů Šumavského národního parku. Okolí jezera nabízí nespočet možností pro turisty, kteří hledají krásnou přírodu a aktivní odpočinek.

Pro milovníky pěší turistiky jsou v okolí jezera k dispozici desítky kilometrů značených turistických tras s různou obtížností. Nejoblíbenějšími trasami jsou okruh kolem jezera, který nabídne pohled na krásnou přehradu, a výlet na nejvyšší vrchol Šumavy - Plechý.

Pro cykloturisty jsou k dispozici značené cyklostezky s různými náročnostmi. Ty nejnáročnější vedou přes hory a lákají šikovné cyklisty na adrenalinovou jízdu.

Pokud budete mít chuť na vodní sporty, můžete si zapůjčit loďku nebo šlapadlo a projet se po klidné hladině jezera. Na břehu najdete také pláže s možností koupání či grilování.

Turistické trasy v okolí jezera Prášilské jezero nabízejí krásnou přírodu, nádherné výhledy a nezapomenutelné zážitky. Vydáte se s námi na cestu?

Ubytování a stravování v blízkosti jezera

Pokud plánujete návštěvu krásného šumavského národního parku a chtěli byste být co nejblíže k jeho nezapomenutelným zážitkům, je ideálním místem pro vás ubytování a stravování v blízkosti Prášilského jezera. Toto malebné jezero nabízí nejen nádhernou krajinu, ale také mnoho možností pro aktivní dovolenou, jako jsou cyklistické trasy, turistické stezky a vodní sporty. Vychutnejte si svůj pobyt na Šumavě a zarezervujte si ubytování přímo u Prášilského jezera!

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Závěr a doporučení pro návštěvníky

Pokud se chystáte navštívit prášilské jezero v šumavském národním parku, máme pro vás několik důležitých informací a tipů:

- Respektujte přírodu: Prášilské jezero patří k nejcennějším biotopům v celém národním parku. Dejte si pozor na to, abyste nepoškodili okolní flóru a faunu.

- Dodržujte pravidla: V oblasti prášilského jezera platí speciální pravidla ochrany přírody. Nezapomeňte se o nich informovat před vaší návštěvou.

- Ukládejte odpadky do košů: Pokud s sebou vezmete potraviny nebo pití, vyhýbejte se jednorázovým obalům a po konzumaci své odpadky ukládejte pouze do určených kontejnerů.

- Užijte si krásný výhled: Prakticky z každé strany můžete obdivovat krásnou šumavskou krajinu. Doporučujeme si vychutnat pohled na jezero ze Spícího kamene.

Přejeme vám příjemný pobyt u prášilského jezera!

Publikováno: 22. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Ludmila Vojtěchová

Tagy: prášilské jezero | jezero v šumavském národním parku