Zažijte kouzlo Modré Skalice - tajemná obec plná historie a přírodních krás!

Modrá Skalice

Představujeme vám obec Modrá Skalice - malebné a zároveň historicky bohaté sídlo, které je skvělou volbou pro odpočinek i aktivní zážitky.

Poloha a přírodní podmínky

Poloha a přírodní podmínky obce Modrá Skalice

Modrá Skalice je obec nacházející se v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Leží v blízkosti řeky Svratky, asi 20 km severně od Brna. Obec sousedí s obcemi Josefov, Malešovice, Šaratice a Komořany.

Přestože se jedná o menší obec s pouhými 237 obyvateli (k roku 2021), nabízí Modrá Skalice svým návštěvníkům krásnou přírodu a klidné prostředí. Okolní krajina je bohatá na lesy, luky a pole. Na území obce roste mnoho druhů rostlin a živočichů, které jsou chráněny v rámci chráněné krajinné oblasti Český kras.

Obec leží na úpatí Drahanské vrchoviny, což jí dodává působivou krajinnou scenérii. Na kopci nad obcí stojí malebný kostel svatého Martina z Tours s hřbitovem. Z této vyvýšeniny se nabízí krásný výhled do okolní krajiny.

Pro milovníky cykloturistiky je v okolní krajině k dispozici mnoho cyklostezek, které prochází krásnou přírodou s mnoha výhledy a zastaveními. Kousek od Modré Skalice se také nachází úchvatné údolí Křtiny, které nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Celkově lze říci, že poloha a přírodní podmínky obce Modrá Skalice ji činí ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a relaxaci uprostřed nádherné přírody.

Historie obce

Historie obce Modrá Skalice se začala psát již v pravěku, kdy bylo území dnešní obce osídleno keltským kmenem Bojů. V dalších staletích prošla obec různými státy a vládci, jako například Římany, Germány či Přemyslovci. V roce 1437 získal Modrou Skalici do svého vlastnictví král Zikmund Lucemburský.

V 16. a 17. století se obec stala součástí panství hrabat Kouniců, kteří zde nechali postavit renesanční zámek a kostel Nalezení svatého Kříže. Po třicetileté válce se Modrá Skalice stala součástí nově vzniklého Rakouska-Uherska.

V 19. století prošla obec rozvojem díky průmyslu a železnici, která spojovala Modrou Skalici s Brnem a Olomoucí. Během druhé světové války byla obec okupována nacistickými vojsky a po skončení války se stala součástí Československa.

Dnes je Modrá Skalice malebnou obcí s bohatou historií, která přitahuje turisty zejména díky svému zámku a kostelu, ale také díky okolní přírodě a možnostem turistiky.

Zajímavosti a památky

Zajímavosti a památky v Modré Skalici

Modrá Skalice je malebná obec nacházející se v malebné krajině, kde si návštěvníci mohou užít pravého klidu. Obec je bohatá na historické památky a zajímavosti, které stojí za to navštívit.

Jednou z nejvýznamnějších památek v Modré Skalici je kostel svatého Petra a Pavla z 16. století, který připomíná barokní styl. Tento kostel se pyšní nejen působivou architekturou, ale také vzácnými sochami svatých.

Další pamětihodností je zámek Modrá Skalice ze 17. století, postavený v renesančním stylu. Tento zámek poskytuje návštěvníkům možnost prohlédnout si velkolepou a krásně zdobenou interiérovou výzdobu.

Pokud hledají návštěvníci únik od uspěchaného životního stylu, mohou zavítat do Parku Wolkerova odkazu, který nabízí relaxaci a klidové okolí pro relaxaci ve volné přírodě.

V Modré Skalici se rovněž nachází řada dalších drobných památek a zajímavých míst, jako například nádherné výhledy na krajinu či historický mlýn.

Pokud se chystáte navštívit Modrou Skalici, nezapomeňte si vyhrazenou dobu dobře naplánovat, aby jste stihli prozkoumat všechny památky a zajímavosti, které v této obci najdete.

Kulturní akce a tradice

Kulturní akce a tradice v Modré Skalici

Modrá Skalice je obec, která se může pochlubit dlouhou a bohatou historií plnou kulturních akcí a tradic. Zdejší lidé vědí, jak pečovat o své kulturní dědictví a rádi se s ním chlubí před návštěvníky. Naše obec nabízí řadu zajímavých kulturních akcí, které ročně přitahují tisíce návštěvníků z celého kraje i zahraničí.

Jedním z vrcholů kulturního kalendáře v Modré Skalici je tradiční slavnost Hody na Kozlově vrchu, která se koná každý rok v srpnu. Během této slavnosti můžete ochutnat místní speciality, poslechnout si lidovou hudbu a vidět tradiční folklorní tance. Další populární akcí jsou např. vánoční jarmark, letní divadelní festival nebo masopustní průvod.

Navíc ve městě najdete mnoho historických památek jako např. kostel svatého Jana Křtitele nebo zámek v Modré Skalici, což jsou další důvody pro to navštívít toto malebné místo plné kulturních akcí a tradic.

Turistické atrakce v okolí

Turistické atrakce v okolí Modré Skalice

Obec Modrá Skalice leží v malebném kraji, který je plný mnoha turistických atrakcí. Pokud se sem chystáte na dovolenou nebo jen na výlet, určitě byste neměli minout následující zajímavá místa:

1. Zřícenina hradu Obřany

2. Kostel svatého Martina v Holoticích

3. Muzeum Josefův Důl

4. Přehrada Novomlýnská

5. Lanovka na Pálavské vrchy

Tyto a další atrakce jsou v dosahu Modré Skalice a stojí za to si je prohlédnout!

Ubytování a stravování

Ubytování a stravování v Modré Skalici

Pokud hledáte místo, kde si odpočinete po náročném výletu či se zúčastníte tradičních akcí Modré Skalice, nabízí obec mnoho možností ubytování a stravování.

Můžete se rozhodnout pro přespání v penzionech nebo soukromých apartmánech s krásným výhledem na okolní krajinu. Pro milovníky přírody jsou k dispozici chaty a chalupy blízko lesa a rybníků.

A co se týče stravy, nebudete zklamáni. V Modré Skalici najdete restaurace s tradičními jídly jako je například guláš či smažený sýr s tatarskou omáčkou. Těšit se můžete také na řadu pekáren, cukráren a vinoték, kde ochutnáte místní speciality a vína.

Všechny tyto možnosti ubytování a stravování jsou situovány do kousku od turistických tras i kulturních památek, takže si určitě přijdete na své!

Doporučená trasa pro návštěvu

Doporučená trasa pro návštěvu Modré Skalice

Pokud hledáte malebné místo pro odpočinek a prozkoumání krás české krajiny, neváhejte navštívit obec Modrá Skalice. Tato malebná oblast nabízí mnoho možností k relaxaci i aktivnímu odpočinku.

Začněte svůj výlet návštěvou zámku Modrá Skalice, který byl postaven v barokním stylu v 18. století. Potom si projděte okolní lesy a pole na zajímavých turistických trasách, které jsou značené modrou barvou.

Pro milovníky historie je tady také mnoho památek ke shlédnutí, jako například kostel svaté Anny z 14. století nebo tzv. "Čertův mlýn", což je technická památka ze 17. století.

Po celodenním putování po krajině si můžete odpočinout v jednom z místních restaurací nebo ochutnat tradiční českou kuchyni v hospodě.

Navštivte Modrou Skalici a zažijte den plný krásné přírody a kulturních památek!

Závěr - Modrá Skalice: historie, pamětihodnosti a turistické atrakce obce.

Publikováno: 23. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Ludmila Vojtěchová

Tagy: modrá skalice | obec