Falklandy: Tajemné ostrovy v Atlantském oceánu, které stojí za návštěvu!

Falklandy

Úvod do Falklandských ostrovů

Falklandské ostrovy jsou malý souostroví v jižním Atlantiku, které se pyšní neuvěřitelnou přírodní krásou a fascinujícím historickým pozadím. Tyto ostrovy, známé také jako Malvíny, mají bohatou faunu a flóru a jsou domovem mnoha ohrožených druhů. Navštivte Falklandy a objevte tuto tajemnou destinaci plnou překvapení!

Historie osídlení a politické situace

Historie osídlení a politické situace Falklandů se vyznačuje dlouhými obdobími, kdy byly ostrovy prakticky pusté, a následně různými pokusy o kolonizaci. Tyto pokusy trvaly přibližně 200 let a umožnily osídlení těchto ostrovů převážně britskými osadníky.

Od počátku své historie se Falklandy staly důležitým územím pro evropské země jako místo odpočinku pro lodní plavby mezi Jižní Amerikou a Cape Hornem. V roce 1774 Britové na ostrovech založili první nenámořní osadu Port Egmont, kterou si v roce 1776 násilím podmanili Španělé.

Konflikt o tyto ostrovy vedl v letech 1982 k válce mezi Argentinou a Velkou Británií. Válka trvala pouhých osmdesát dvacet devět dnů a skončila kapitulací argentinských jednotek, ale dopadla na celosvětovém poli s velkým mediálním ohlasem. Od té doby jsou Falklandy nerozlučnou součástí Spojeného království.

Dnes jsou Falklandy velmi specifickým územím s rozvinutým rybolovem, těžbou ropy a turistickým ruchem. Politická situace na ostrovech je pevně spojena s Velkou Británií, což způsobuje napětí ve vztazích s Argentinou, která stále považuje Falklandy za své území.

Geografie a přírodní krása ostrovů

Geografie a přírodní krása Falklandských ostrovů nabízejí neuvěřitelnou rozmanitost pro návštěvníky, kteří se rozhodnou prozkoumat tento kout světa. Tyto ostrovy se nacházejí v Atlantském oceánu a jsou domovem mnoha druhů zvířat, včetně tučňáků, lachtanů a albatrosů. Návštěvníci si mohou také vychutnat nádherné scenérie s divokými plážemi, dramatickými útesy a horskými vrcholy. Zkrátka, Falklandy jsou ideálním cílem pro všechny milovníky krásné přírody.

Hlavní turistické atrakce

Hlavní turistické atrakce na Falklandských ostrovech

Falklandy, tvořící skupinu 200 ostrovů v Atlantském oceánu, jsou krásným místem pro turisty z celého světa. Kromě překrásné a divoké přírody nabízejí i mnoho turistických atrakcí. Mezi nejznámější patří návštěva hlavního města Stanley, prohlídka muzea války a ochutnání místní kuchyně v tradičních hospodách. Pro milovníky zvířat je pak ideálním cílem návštěva kolonií tučňáků a velryb na jižním pobřeží ostrovů. V neposlední řadě si mohou odpočinout u pláže Gypsy Cove s bílým pískem a tyrkysovou vodou. Na Falklandských ostrovech máte možnost zažít dobrodružství a zároveň si užít klidu a krásné přírody.

Možnosti outdoorových aktivit

Možnosti outdoorových aktivit na Falklandských ostrovech jsou skutečně nekonečné. Nejvíce oblíbenou aktivitou je rybaření, a to jak v moři, tak i na sladkovodních jezerech a řekách. Milovníci přírody si zase mohou užít focení divoké zvěře, zejména tučňáků, nebo prozkoumávat úchvatné krajinu pěšky či na kole. V zimním období se pak nabízí lyžování a snowboarding. Ať už jste nadšenci do adrenalinových sportů nebo hledáte klidné místo na odpočinek od shonu v civilizaci, Falklandy mají co nabídnout.

Stravování a gastronomie

Stravování a gastronomie na Falklandských ostrovech

Falklandské ostrovy jsou známé svými úžasnými rybími specialitami, ale jejich kuchyně nabízí mnohem více než jen ryby. Na těchto odlehlých ostrovech se setkáváte s různorodým jídlem, které odráží historii i geografickou polohu oblasti.

Tradiční jídla zahrnují rybí koláče, želví polévku, pečenou hovězí s kulajdou nebo lososa s domácím chlebem. Místní farmy zase dodávají maso a produkty z vlny ovcí pro různá jídla jako je pečený beran nebo hlavní chod večeře - steak!

Kromě toho si můžete vychutnat tradiční anglickou snídani, která obsahuje vejce, slaninu, párky a fazole v tomaticové omáčce. Na Falklandských ostrovech najdete také různé druhy čaje a kávy z celého světa.

Vydejte se tedy na cestu na tyto fascinující ostrovy a ochutnejte tamní exotickou kuchyni!

Praktické informace pro návštěvníky

Praktické informace pro návštěvníky Falklandů

Pokud se chystáte navštívit Falklandy, ostrovy v Atlantském oceánu, je důležité vědět pár praktických informací, které by Vám mohly pomoci:

- Měna: Falklandská libra (FKP)

- Jazyk: Angličtina

- Časové pásmo: UTC-3

- Elektřina: 240V/50Hz (stejné jako v Británii), používaný typ zásuvky G.

- Počasí: Na Falklandech je velmi proměnlivé počasí a během jednoho dne se může střídavě střídají slunce, mraky i déšť. Doporučujeme si proto přibalit do zavazadla svetr nebo bundu.

Zvláštnosti:

- Na Ostrovech vlajka Spojeného království má obdobnou úctu jako národní hymna

- Na Falklandech nenajdete železnice ani železniční dopravu a veřejnou dopravu rovněž nikoliv.

- Do Falklandských souostroví lze cestovat buď letecky nebo lodní dopravou.

Tuto informační příručku jsme pro Vás připravili s cílem usnadnit Vám pobyt na těchto malebných ostrovech. Přejeme příjemnou dovolenou!

Závěr a doporučení pro cestovatele

Závěr a doporučení pro cestovatele

Pokud plánujete navštívit Falklandy, určitě se máte na co těšit. Tyto ostrovy nabízejí úchvatnou přírodu, fascinující historii a neuvěřitelné zážitky.

Pro optimální zážitek doporučujeme si naplánovat cestu pečlivě dopředu. Je třeba si zajistit všechny potřebné doklady a povolení, protože některé oblasti mohou být přístupné pouze s dovolením. Vzhledem k tomu, že některé části ostrovů jsou chráněny jako přírodní rezervace, je nutné ctít stanovená pravidla a nezanechávat po sobě žádné stopy.

Rovněž je důležité mít vhodné oblečení a vybavení pro extrémní klima a podmínky na Falklandech. Pamatujte také na to, že mnohé části ostrovů jsou izolované od světa a nemusí tam být dostatek služeb pro turisty. Proto je doporučeno si s sebou vzít dostatek jídla a pití.

Na Falklandech najdete spoustu aktivit i turistických atrakcí – můžete objevovat překrásné pláže, projít se po stopách z druhé světové války nebo si užít pozorování místních zvířat, jako jsou tučňáci nebo lachtani.

V každém případě je Falklandy nutností pro každého cestovatele, který hledá dobrodružství a krásnou přírodu. Stačí jen připravit si plán a vyrazit!

Publikováno: 31. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Květa Němcová

Tagy: falklandy | ostrovy v atlantském oceánu