Tajemný křivák: Krkonošský vrchol opředený legendami

Křivák

Význam slova křivák

Slovo "křivák" má v češtině dva odlišné významy. Za prvé se jedná o slangový výraz pro koženou bundu, typicky s asymetrickým zipem, oblíbenou motorkáři. Tento význam slova "křivák" vychází z anglického "crooked", tedy "křivý", a odkazuje na charakteristický střih bundy.

Druhý význam slova "křivák" je spjat s Krkonošemi, konkrétně s jejich nejvyšší horou, Sněžkou. "Křivák" je totiž starší, dnes již prakticky nepoužívaný název pro vrchol Sněžky. Původ tohoto pojmenování není zcela jasný. Některé teorie ho spojují s křivolakým tvarem hřebene, na kterém Sněžka leží, jiné s náročností výstupu na vrchol. Ať už je původ jakýkoli, dnes se pro nejvyšší horu Krkonoš používá výhradně název Sněžka.

Křivák v Krkonoších

Křivák je víc než jen název pro horský vrchol v Krkonoších. Je to slovo, které v sobě nese ducha hor, drsnou krásu a nezkrotnou sílu přírody. Stejně jako se křiví horské stezky vzhůru k vrcholkům, tak i život v Krkonoších se často ubírá nečekanými cestami. Křivák, to je symbol odolnosti a houževnatosti, vlastností, které si hory vynucují od všeho živého. Není náhodou, že se tento výraz uchytil i v běžné mluvě. Křivákem může být drsný horský vítr, ale i člověk, který se s osudem pere s nezdolnou vůlí. Ať už se vydáte na Křivák jako na vrchol, nebo se s ním setkáte v příbězích a legendách Krkonoš, vězte, že se dotýkáte něčeho hlubokého a syrového, co je pro tyto hory tak typické.

Křivák, ten tvrdohlavý vrchol, co se vypíná k nebi jako kamenný prst a ukazuje poutníkům směr větru.

Eliška Novotná

Poloha a nadmořská výška

Křivák je název pro horský vrchol v Krkonoších, který se nachází v západní části pohoří, v oblasti nazývané Krkonošské rozsochy. Jeho poloha je specifická tím, že leží na rozhraní tří geomorfologických jednotek: Krkonošské hornatiny, Podkrkonošské pahorkatiny a Jizerské hornatiny. Tato poloha mu propůjčuje unikátní výhledy do všech stran. Nadmořská výška Křiváku dosahuje 864 metrů nad mořem, což z něj činí jeden z nižších vrcholů Krkonoš. I přes svou relativně nízkou nadmořskou výšku je Křivák oblíbeným cílem turistů, a to především díky své dostupnosti a krásným výhledům do okolí. Z vrcholu se otevírají panoramatické výhledy na Krkonošské hřebeny, Jizerské hory, ale i do Podkrkonoší a na Český ráj.

Vlastnost Křivák
Pohoří Krkonoše

Turistické trasy

Křivoklátsko je protkáno sítí turistických tras, které uspokojí jak rodiny s dětmi, tak zkušené turisty. Pro milovníky nenáročných vycházek se nabízí trasa podél řeky Berounky, která vás provede malebnými vesničkami a ukáže vám krásu zdejší přírody. Náročnější turisté se mohou vydat na některý z vrcholů Křivoklátské vrchoviny, například na vrch Těchovín (616 m n. m.) s rozhlednou, odkud se otevírá úchvatný výhled do okolí.

Krkonoše, nejvyšší pohoří České republiky, jsou rájem pro horskou turistiku. Na vrchol Sněžka (1603 m n. m.), nejvyšší horu Krkonoš, vede několik turistických tras, z nichž nejoblíbenější je trasa z Pece pod Sněžkou. Pro ty, kteří hledají klidnější trasy, se nabízí výstup na Lysou horu (1533 m n. m.) s krásnými výhledy na okolní vrcholy.

Při plánování turistické trasy je důležité zvolit trasu odpovídající vašim fyzickým schopnostem a zkušenostem. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv do terénu a do batohu si přibalte dostatek tekutin a svačinu.

Výhledy z vrcholu

Stojíte na vrcholu Křiváku, drsného obra Krkonoš, a vítr vám šlehá do tváře. Pod vámi se rozprostírá úchvatné panorama, které bere dech. Na severu se tyčí majestátní Sněžka, královna Krkonoš, zahalená do bílého pláště sněhu. Její vrchol se ztrácí v oblacích, jako by se dotýkal nebe. Na východě se táhne hřeben Krkonoš s řadou dalších vrcholů, z nichž každý má svůj vlastní příběh a kouzlo. Na jihu se otevírá pohled do malebného údolí s roztroušenými chalupami, které vypadají jako z pohádky. Na západě se lesknou hladiny přehrad, které zadržují drahocennou vodu z horských pramenů. Vzduch je svěží a čistý, naplněný vůní jehličí a rašeliny. V dálce slyšíte zurčení potůčků, které se řítí po svazích dolů do údolí. Výhled z Křiváku je nezapomenutelným zážitkem, který si uchováte v srdci navždy.

Flóra a fauna

Krkonošský křivák, dříve nazývaný jen „křivák“, je specifický druh smrku ztepilého (Picea abies), který se vyskytuje pouze v Krkonoších. Jeho charakteristickým znakem je pokřivený, často i spirálovitě stočený kmen, způsobený extrémními klimatickými podmínkami na horských hřebenech. Tyto stromy, rostoucí na samé hranici lesa, jsou vystaveny silnému větru, námraze a sněhu, které tvarují jejich růst. Křiváky jsou symbolem odolnosti a krásy krkonošské přírody. V jejich blízkosti se daří i dalším odolným druhům rostlin, jako jsou například borůvky, brusinky, vřes obecný nebo různé druhy lišejníků. Fauna je v těchto extrémních podmínkách chudší, přesto se zde můžeme setkat s některými typickými horskými druhy. Z ptáků je to například linduška horská, pěvuška modrá nebo vzácný orel skalní. Z savců se zde vyskytuje například myšivka horská, hraboš sněžný nebo kamzík horský, který byl do Krkonoš úspěšně reintrodukován.

Historie a zajímavosti

Křivák, tenhle název v Krkonoších evokuje hned dvě věci: ikonickou bundu z drsné kůže a také jeden z mnoha vrcholů, které se tyčí k nebi. Začněme tou bundou. Křivák, nebo chcete-li kožená bunda, má v Krkonoších dlouhou tradici. Nosili ji dřevorubci, pastevci, zkrátka všichni, kdo pracovali v drsných horských podmínkách. Kůže chránila před větrem, deštěm i sněhem. A ten název? Ten vznikl pravděpodobně podle zkřiveného tvaru bundy, která se nošením přizpůsobovala postavě.

A co ten horský vrchol? I ten má s křivákem něco společného. Říká se, že svůj název dostal podle křivolakých cest, které k němu vedou. Jiná teorie zase tvrdí, že vrchol připomíná shrbenou postavu dřevorubce v kožené bundě. Ať už je to jakkoli, Křivák v Krkonoších rozhodně stojí za návštěvu. Z jeho vrcholu se vám naskytne úchvatný výhled na okolní hory a údolí. A kdo ví, třeba při troše štěstí potkáte i někoho v křiváku.

Tipy na výlet

Křivák, to není jen ikonická bunda z džínoviny, ale také název pro horský vrchol v Krkonoších. S výškou 818 metrů nad mořem sice nepatří mezi nejvyšší vrcholy, ale o to krásnější výhledy z něj na okolní krajinu se vám naskytnou. Na Křivák vede hned několik turistických tras, takže si na své si přijdou jak zkušení horalové, tak rodiny s dětmi.

Nenáročnou procházku zvládnete z Pece pod Sněžkou po modré turistické značce. Cesta je dlouhá asi 3 kilometry a zavede vás lesem až na vrchol. Pokud se chcete vydat na delší túru, můžete zvolit trasu z Horní Malé Úpy po červené značce. Tato trasa je náročnější, ale odměnou vám budou nádherné výhledy na Sněžku a další krkonošské vrcholy. Na Křiváku se nachází turistická chata, kde se můžete občerstvit a nabrat síly na další cestu. V zimě je Křivák oblíbeným cílem běžkařů.

Ať už se na Křivák vydáte v létě, nebo v zimě, nezapomeňte na pevnou obuv a teplé oblečení. Počasí v Krkonoších se může velmi rychle měnit.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Kateřina Štechová

Tagy: křivák | název pro horský vrchol v krkonoších