Jitravský dvorec: Tajemný zámek plný historie a krásy v srdci České republiky

Jitravský Dvorec

"Zámecké klenoty Jitřavského dvorce: Prohlídka jedné z českých perel"

Historie Jitravského dvorce

Historie Jitravského dvorce zahrnuje více než 300 let vývoje tohoto elegantního zámku, který se stal symbolem města Jitřavy. Dvůr byl postaven v roce 1712 baronem Tobiášem Harrachem jako lovecký zámeček a později byl přestavěn do podoby renesančního a poté klasicistního sídla. Mezi lety 1967 a 1990 sloužil jako domov důchodců. Dnes je Jitravský dvorec jednou z hlavních turistických atrakcí regionu s mnoha kulturními akcemi a expozicemi, které umožňují návštěvníkům nahlédnout do historie tohoto krásného zámku.

Architektura a interiér zámku

Architektura a interiér zámku Jitravský dvorec

Jitravský dvorec, neoklasicistní zámek v Jitřavě, je jednou ze skvostů české architektury. Postaven byl na počátku 20. století jako reprezentační sídlo pro majitele panství. Stavba je plně symetrická se středovým rizalitem, který dominuje celé fasádě.

Interiéry zámku jsou bohatě zdobené a reflektují módní trendy té doby. V hlavním schodišťovém sále najdete fresky s mythologickými náměty, které navrhoval jeden z předních českých malířů tehdejší doby. Dále můžete obdivovat nádhernou klenutou stropní výzdobu, kované lávky i umělecky zdobené krbové místnosti.

Celkový venkovský charakter zámku dodávají anglické parky s ojedinělými dřevinami a jinou exotickou vegetací a úprava parku v blízkosti řeky. Pokud máte rádi architektonické památky a nádherná umělecká díla, určitě si nenechte ujít prohlídku tohoto krásného zámku!

Zahrady a okolí Jitravského dvorce

Jitravský dvorec je krásný zámek, který se nachází v okolí nádherných zahrad a přírody. Tyto zahrady jsou jedinečné svojí rozmanitostí a krásou. Zde najdete květinové úpravy, okrasné keře i vzrostlé stromy. V okolí Jitravského dvorce můžete procházet po romantických alejích nebo relaxovat u rybníka. Každý rok se zde konají také různé kulturní akce, jako např. hudební festivaly či divadelní představení. Pokud hledáte místo, kde si užijete krásnou atmosféru a pobyt v přírodě, Jitravský dvorec a jeho okolní zahrady jsou pravým tipem pro vás!

Zajímavosti a legendy spojené s Jitravským dvorcem

Jitravský dvorec, zámek v Jitřavě, je nejen historickou památkou, ale také místem, které obklopují různé zajímavosti a legendy. Mezi nejvíce známé patří povídání o tajných podzemních chodbách spojujících Jitravský dvorec s nedalekými vesnicemi. Podle této legendy se vedle hlavního vchodu do zámku nachází kámen, který otáčením odhaluje tajný vchod do podzemních chodeb.

Další zajímavostí jsou bohatě zdobené stropy a fresky v interiéru zámku. V některých místnostech se dokonce nacházejí fresky ilustrující biblické příběhy. Zajímavostí je taky fakt, že jeden z bývalých majitelů zámku byl předním českým botanikem a dendrologem - František Šimon.

Jitravský dvorec má i svou temnou stránku historie spojenou s vraždou jednoho z jeho majitelů. Legenda praví, že jeho duch ještě stále pobývá v prostorách zámku a občas se dokonce projevuje ve formě strašidelných jevů.

Celkově je Jitravský dvorec fascinujícím místem plným tajemství a historie. Pokud se vás zajímají památky s bohatou minulostí a nápaditými legendami, rozhodně byste neměli minout příležitost navštívit tento zámek.

Návštěva Jitravského dvorce může nabídnout nezapomenutelné zážitky v historickém a architektonickém klenotu. Tento elegantní zámek, nacházející se v centru města Jitřavy, je vybaven nejen krásnými interiéry a rozlehlou zahradou, ale také fascinující historií, kterou lze objevovat prostřednictvím prohlídek s průvodcem. Zde si lze představit život šlechty v minulých staletích a získat nový pohled na českou historii. Návštěva Jitravského dvorce je tak rozhodně nejen poučná, ale také velmi příjemná.

Závěr - Shrnutí návštěvy jitravského dvorce, jednoho z nejhezkých zámků v České republice.

Publikováno: 28. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: jitravský dvorec | zámek v jitřavě