Kouzelné Novohradské hory: Objevte krásy jižních Čech!

Novohradské Hory

Úvod do Novohradských hor

Novohradské hory jsou jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších pohoří na jihu Čech. Tyto hory nabízejí nádherné přírodní scenérie, které lákají turisty z celého světa. V této úvodní části se podíváme na historii a geografii Novohradských hor, abychom lépe pochopili, proč jsou tak výjimečné a co je dělá tak oblíbenými mezi návštěvníky. Zjistíme také, jaké turistické atrakce tato oblast nabízí, jaké jsou nejoblíbenější trasy a co musíte vidět během svého pobytu v Novohradských horách.

Geografické umístění pohoří

Geografické umístění Novohradských hor se nachází na jihu Čech. Toto pohoří je součástí Šumavské soustavy a rozprostírá se na území Jihočeského kraje a menší část zasahuje i do Rakouska. Novohradské hory jsou typické svým vysokým vrcholovým rašeliništěm, horskými loukami, ale i množstvím lesů. Zajímavostí jsou např. skály Kleť a Koruna nebo tektonická zóna Novohradské zlomy.

Historie a zajímavosti Novohradských hor

Novohradské hory nabízejí nejen krásné výhledy na okolní krajinu, ale také bohatou historii a zajímavosti. Tento horský masiv se rozkládá na jihu Čech, v blízkosti hranic s Rakouskem. Jeho název pochází od města Nové Hrady, které se nachází nedaleko.

V minulosti byly Novohradské hory sídlem těžby stříbra, zlata a dalších drahých kovů. Tyto nerostné suroviny lákaly do této oblasti mnoho lidí, což vedlo k růstu mnoha hornických osad a vesnic. Dnes je tato činnost samozřejmě ukončena, avšak stopy po průmyslové aktivitě jsou stále patrné v krajině.

Další zajímavostí této oblasti jsou starobylé hrady a zámky, které vévodily okolnímu terénu již od středověku. Mezi nejznámější stavby patří hrad Landštejn či zámek Jindřichův Hradec. Tyto historické památky jsou oblíbenými turistickými cíli pro místní i návštěvníky ze vzdálenějších končin.

Při pohybu po Novohradských horách narazíte také na mnoho malebných vesniček a horských chat, kde se můžete občerstvit nebo si odpočinout. Tyto místa jsou ideálním výchozím bodem pro turistické výlety do okolní přírody. Pohoří nabízí návštěvníkům rozmanité krajinné krásy - od lesnatých vrcholků po louky plné květů a vodopády.

Každý kousek Novohradských hor je jedinečný a má svou osobitou atmosféru. Pokud hledáte místo na relaxaci i objevování nových zajímavostí z historie i přírody, pak tato oblast je pro vás to pravé.

Turistické možnosti v Novohradských horách

Turistické možnosti v Novohradských horách jsou nekonečné. Pohoří na jihu Čech nabízí krásnou přírodu, malebné výhledy a mnoho zajímavých míst k návštěvě. Mezi oblíbené turistické cíle patří například vrchol hory Kleť s unikátním výhledem na šumavskou krajinu, zámek Hluboká nad Vltavou, památkově chráněná města Třeboň a Český Krumlov či romantické zříceniny hradů Rožmberk a Landštejn. Pro milovníky aktivního odpočinku jsou tu cyklistické a turistické trasy, běžecké stopy i lyžařské areály. Navštivte Novohradské hory a objevte krásy jižních Čech!

1. Turistické trasy

1. Turistické trasy v Novohradských horách: Objevte jedinečnou krásu jihu Čech a vydejte se po značených cestách, které vás provedou nezapomenutelnými scenériemi Novohradských hor. Vyberte si trasu dle svých možností a prožijte nezapomenutelné chvíle s rodinou či přáteli.

2. Cyklotrasy

Novohradské hory jsou pro cyklisty rájem. Zdejší kopcovitá krajina nabízí řadu zajímavých tras, které vás stejně jako okolní krajinu nejen fyzicky, ale i esteticky okouzlí. Připravili jsme pro vás přehled nejhezčích a nejzajímavějších cyklotras, které vás provedou tímto krásným pohořím na jihu Čech. Zaměřujeme se především na trasy vhodné pro zkušené cyklisty, ale najdou se zde i varianty pro méně zdatné jedince. Vydejte se s námi za dobrodružstvím!

3. Vodácké aktivity

Pokud se chystáte navštívit Novohradské hory, určitě nezapomeňte na jejich bohatou vodáckou nabídku. Toto pohoří ležící na jihu Čech nabízí řadu možností pro vodáky různého stupně zkušeností. Mezi nejpopulárnější patří například sjíždění řeky Malše, která protéká malebným údolím a nabízí skvělý zážitek pro začínající i pokročilé vodáky. Dalšími oblíbenými aktivitami jsou kajakování a rafting na řece Vltavě či Lipnici. Pokud se rozhodnete vyrazit na vodáckou dobrodružství v Novohradských horách, nezapomeňte si zajistit profesionálního průvodce a bezpečnostní vybavení.

Přírodní krásy Novohradských hor

Novohradské hory jsou jedním z nejkrásnějších pohoří na jihu Čech. Tyto hory nabízejí svým návštěvníkům neopakovatelné zážitky při obdivování rozmanité a krásné přírody. Od horských louk a pastvin až po hluboké údolí s průzračnými potoky, Novohradské hory mají co nabídnout pro každého milovníka přírodních krás. Přichystejte si batoh, vyrazte na výlet a objevujte tuto krásnou krajinu sami!

1. Chráněná území

1. Chráněná území v Novohradských horách

Novohradské hory jsou pohořím nacházejícím se na jihu Čech. Tuto oblast charakterizuje krásná příroda a bohatá fauna a flóra. Pro ochranu této hodnotné přírody byla v této oblasti vytvořena řada chráněných území. Tyto lokality slouží k ochraně mnoha vzácných druhů rostlin i živočichů.

Mezi nejvýznamnější chráněné území v Novohradských horách patří Kraví hora, Dobrá Voda u Českých Budějovic nebo přírodní památka Čertova stěna. V těchto lokalitách se nachází řada cenných ekosystémů, jako jsou rašeliniště nebo květnaté louky.

Taková chráněná území mají důležitou funkci v ochraně především ohrožených druhů rostlin a živočichů a zajišťují tak zachování jedinečnosti daného regionu pro budoucí generace.

2. Fauna a flora

2. Fauna a flora novohradských hor

Novohradské hory jsou bohaté na různorodou a unikátní faunu a flóru, které se vyskytuje díky specifickým klimatickým podmínkám tohoto pohoří. Mezi nejvýznamnější druhy patří různé druhy ptáků, jako například sokol stěhovavý, krkavec velký nebo tetřev hlušec, ale i savci jako vlk obecný či medvěd hnědý.

Co se týče flóry, novohradské hory jsou proslulé svou rozmanitostí horských květin, jako například kociánka lékařská, sasanka hajní nebo hořec jarní. Dále se v této oblasti nachází také vzácné druhy rostlin jako je prha arnika horská nebo zvoneček alpský.

Celkově je fauna a flora novohradských hor nesmírně cenná a mnohoznačná. Takže pokud máte rádi přírodu a její krásy, rozhodně navštivte toto unikátní pohoří na jihu Čech!

Kultura a tradice Novohradských hor

Novohradské hory jsou nejen krásnou přírodní oblastí na jihu Čech, ale také mají bohatou historii a kulturní dědictví. V této malé oblasti se setkávají různé vlivy, jako je česká a rakouská kultura, stejně jako tradice romského obyvatelstva.

Jedním z nejzajímavějších projevů kultury v Novohradských horách jsou lidové slavnosti, které se konají každý rok. Tyto slavnosti spojují místní obyvatele i návštěvníky z celého světa a nabízejí možnost poznat tradiční řemesla, historické památky a místní speciality.

Kromě toho jsou Novohradské hory také velmi oblíbeným cílem turistů zejména kvůli svým malebným vesničkám s původními roubenými chatami, romantickým hrádkům a tajemným zříceninám středověkých hradů.

V Novohradských horách si lze užít rovněž mnoho kulturních akcí po celý rok – od folklorních festivalů přes umělecké výstavy až po divadelní představení. Pokud jde o kulturní dědictví, je třeba zmínit také regionální kuchyni s typickými pokrmy jako jsou zelné placky, štramberské uši a další lahůdky.

Pokud tedy máte rádi krásnou přírodu a zajímají vás kulturní památky a tradice, určitě stojí Novohradské hory za návštěvu.

Tip na výlet v Novohradských horách

Tip na výlet v Novohradských horách

Pokud hledáte klidné a malebné místo pro svůj příští výlet, Novohradské hory jsou pro Vás tím správným místem. Toto pohoří nacházející se na jihu Čech je plné neopakovatelných krás přírody, které stojí za poznání. Ať už zvolíte pěší turistiku či cyklistiku, úchvatné vyhlídky a rozmanitost zdejší krajiny Vás nenechají chladnými. Navštivte například malebnou vesničku Čimelice, romantickou osadu Boubín nebo posvátnou horu Kamenec s kaplí Božího hrobu. Vstupte do tajemného světa Novohradských hor a nechte se unést jejich jedinečným kouzlem.

Závěr - Novohradské hory jsou jednou z nejkrásnějších částí jižních Čech, plné malebných vesniček a nádherných výhledů. Navštěvovatelé si mohou užít mnoho aktivit, jako horskou turistiku, cyklistiku nebo prohlídky zřícenin hradů. Pokud hledáte klidné místo pro odpočinek v přírodě, Novohradské hory rozhodně stojí za návštěvu.

Publikováno: 13. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Marius Kyralová

Tagy: novohradské hory | pohoří na jihu čech