MHD Havlíčkův Brod: Vše, co potřebujete vědět pro snadnou cestu městem

Mhd Havlíčkův Brod

Autobusy v Brodě

Havlíčkův Brod, malebné město na Vysočině, se může pochlubit nejen bohatou historií, ale i spolehlivou a dostupnou MHD. Autobusy v Brodě, jak je místní familiárně nazývají, tvoří páteř městské hromadné dopravy a propojují centrum s příměstskými oblastmi.

Síť linek je navržena tak, aby uspokojila potřeby obyvatel i návštěvníků. Ať už míříte do práce, do školy, na nákupy nebo za kulturou, autobusy vás dopraví do cíle pohodlně a bez zbytečných komplikací. Moderní vozy vybavené nízkopodlažní technologií usnadňují cestování seniorům, maminkám s kočárky i osobám se sníženou pohyblivostí.

Jízdní řády jsou přehledné a dostupné online i na zastávkách. Díky chytrému systému odbavování je placení za jízdenky hračkou. Cestující si mohou vybrat z jednorázových jízdenek, předplatních kuponů nebo využít bezkontaktní platbu kartou.

Autobusy v Brodě jsou ekologickým a ekonomickým způsobem dopravy po městě. Snižují emise, šetří čas strávený hledáním parkovacího místa a přispívají k celkové plynulosti dopravy.

Jízdní řády a trasy

Městská hromadná doprava (MHD) v Havlíčkově Brodě jezdí na základě předem daných jízdních řádů. Tyto jízdní řády jsou k dispozici online na webových stránkách dopravního podniku, v tištěné podobě na důležitých zastávkách a v informačních centrech. Jízdní řády jsou rozděleny podle linek, které jsou v Havlíčkově Brodě označeny čísly. Každá linka má svoji specifickou trasu a frekvenci spojů. Frekvence spojů se liší v závislosti na dni v týdnu a denní době. Ve všední dny a v době špičky jezdí spoje častěji, o víkendech a ve večerních hodinách je interval delší. Některé linky MHD v Havlíčkově Brodě jsou v provozu pouze ve všední dny, jiné jezdí i o víkendech.

Trasy linek MHD v Havlíčkově Brodě jsou navrženy tak, aby spojovaly důležitá místa ve městě, jako jsou sídliště, centrum, školy, nemocnice a průmyslové zóny. Na zastávkách MHD jsou umístěny informační tabule s mapou linek a s aktuálním jízdním řádem. Díky tomu se cestující snadno zorientují a najdou si spoj, který jim vyhovuje. Pro usnadnění cestování MHD v Havlíčkově Brodě je možné využít i mobilní aplikace, které zobrazují aktuální polohu spojů a umožňují si naplánovat cestu.

Zóny a ceny jízdenek

Městská hromadná doprava (MHD) v Havlíčkově Brodě je rozdělena do několika pásem. Cena jízdenky se pak odvíjí od počtu pásem, kterými cestujete. Pro cesty pouze v rámci Havlíčkova Brodu vám stačí jízdenka pro zónu 101. Pokud se chystáte do příměstských oblastí, jako jsou například Termesivy, Šmolovy nebo Perknov, budete potřebovat jízdenku pro zónu 102.

Aktuální ceny jízdného najdete na webových stránkách dopravního podniku nebo přímo na terminálech v autobusech. Pro častější cestování se vyplatí zvážit nákup předplatní jízdenky. Studenti a senioři můžou využít slevy na jízdném. Nezapomeňte si před nástupem do autobusu označit jízdenku v jednom z označovačů.

Mobilní aplikace a platby

Havlíčkův Brod se snaží držet krok s dobou a modernizovat i tak tradiční věc, jako je městská hromadná doprava. Kromě klasických papírových jízdenek si tak cestující mohou jízdenku MHD pořídit pohodlně i pomocí mobilní aplikace. Stačí si stáhnout aplikaci, která umožňuje nákup jízdenek pro Havlíčkův Brod, například Sejf nebo SMS jízdenka. Po registraci a nabití kreditu si pak jednoduše vyberete a zaplatíte za potřebnou jízdenku. Celý proces je rychlý a intuitivní. Platba probíhá online a je tak bezpečná a spolehlivá. Navíc odpadá starost s hledáním drobných na jízdenku u řidiče. Mobilní aplikace pro MHD v Havlíčkově Brodě tak představují moderní a pohodlný způsob, jak si usnadnit cestování po městě.

Přeprava kol a zavazadel

Městská hromadná doprava (MHD) v Havlíčkově Brodě umožňuje přepravu jízdních kol i zavazadel, ale platí zde určitá pravidla a omezení. Cestující si s sebou může vzít jízdní kolo pouze pokud to umožňuje obsazenost vozidla a řidič s přepravou souhlasí. Kolo musí být čisté a nesmí ohrožovat bezpečnost a zdraví cestujících. Za přepravu jízdního kola se platí zvláštní jízdné dle tarifu MHD Havlíčkův Brod. Zavazadla, která splňují rozměry 50x40x20 cm, se přepravují zdarma. Za nadrozměrná zavazadla, jako jsou kočárky, lyže nebo snowboardy, se platí zvláštní jízdné. Doporučujeme se předem informovat o aktuálních pravidlech a tarifech na webových stránkách dopravního podniku nebo na telefonním čísle.

Noční spoje a víkendy

Havlíčkův Brod bohužel nenabízí klasické noční spoje v rámci MHD. Poslední autobusy vyjíždějí obvykle mezi 22. a 23. hodinou, v závislosti na lince a dni v týdnu. Pokud se potřebujete dopravit v nočních hodinách, je nutné využít taxislužbu nebo se domluvit s někým na odvozu.

O víkendech a státních svátcích jezdí MHD v Havlíčkově Brodě v omezeném režimu. Intervaly mezi spoji jsou delší než v pracovní dny a některé linky nemusí být v provozu vůbec. Aktuální jízdní řády pro víkendový a sváteční provoz naleznete na webových stránkách dopravního podniku nebo na zastávkách MHD.

Pro plánování cest MHD v Havlíčkově Brodě, a to i o víkendech, doporučujeme využít online plánovače tras, jako je například Idos.cz. Zadáte-li počáteční a cílovou zastávku a datum cesty, systém vám vygeneruje optimální spojení s ohledem na aktuální jízdní řády.

Bezbariérová doprava

Městská hromadná doprava (MHD) v Havlíčkově Brodě se snaží být dostupná všem cestujícím, a to včetně osob se sníženou pohyblivostí. Pro tyto účely prochází vozový park MHD Havlíčkův Brod postupnou modernizací. Novější autobusy jsou nízkopodlažní, což umožňuje snadnější nástup a výstup i lidem na vozíku nebo s kočárkem. Nízkopodlažní autobusy jsou vybaveny plošinou pro nástup a výstup vozíčkářů. Veřejná doprava v Havlíčkově Brodě se snaží být uživatelsky přívětivá pro všechny skupiny cestujících.

Aktuality a změny v MHD

Vážení cestující,

připravili jsme pro vás přehled novinek a změn v havlíčkobrodské MHD, které se dotknou vašich každodenních cest. Prosíme, věnujte pozornost informacím níže, ať jste vždy v obraze a vaše cesta byla co nejpříjemnější.

Od 1. září dochází k úpravě jízdního řádu linky číslo 3. Zastávka "U Stadionu" bude nově obsluhována i v odpoledních hodinách o víkendu.

Z důvodu plánované rekonstrukce ulice Sázavská bude od 15. září do 30. října linka číslo 5 ve směru na Sídliště Pražská odkloněna přes ulici Havlíčkova. Zastávka "Tyršova" nebude po dobu výluky obsluhována.

V návaznosti na dokončení rekonstrukce křižovatky ulic Prokopa Holého a Žižkova se od 1. října vrací linka číslo 2 do své standardní trasy. Zastávka "Nemocnice" bude opět obsluhována v obou směrech.

Město Havlíčkův Brod ve spolupráci s dopravcem zavádí od 1. listopadu možnost platby jízdného prostřednictvím bezkontaktní platební karty ve všech vozech MHD.

V prosinci bude posílena autobusová doprava v době adventních trhů. Podrobnější informace o zvláštních jízdních řádech budou zveřejněny v průběhu listopadu.

Děkujeme za pochopení a přejeme vám příjemné cestování havlíčkobrodskou MHD.