Objevte krásy Transfagarasanu: Nejúžasnější silnice v Rumunsku pro vaše cestování

Transfagarasan

Transfagarasan je jednou z nejúžasnějších silnic v Rumunsku a láká na svou krásu a malebnost mnoho turistů. Tato horská silnice se táhne přes pohoří Făgăraș a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Je to skutečně jedinečné místo, které stojí za to objevit. Transfagarasan je oblíbeným cílem pro milovníky přírody, horolezců i motoristů, kteří si chtějí užít nezapomenutelný zážitek z jízdy po této úchvatné silnici.

Historie a význam silnice v Rumunsku

Historie Transfagarasanu sahá až do 70. let minulého století, kdy byla postavena za účelem vojenské obrany. Silnice sloužila jako strategický průsmyk přes Karpaty a měla spojit sever a jih Rumunska. Její význam však přesáhl vojenské účely a stala se jednou z nejkrásnějších turistických atrakcí v zemi. Dnes je Transfagarasan oblíbenou trasou pro milovníky horských krajin a cestovatele, kteří si chtějí užít nádherné výhledy na okolní hory a jezera.

Trasa a geografické zajímavosti

Trasa Transfagarasanu je dlouhá přibližně 90 kilometrů a vede přes národní park Făgăraș, nejvyšší pohoří Rumunska. Silnice se klikatí mezi horskými vrcholy a údolími, což poskytuje nádherné výhledy na okolní krajinu. Nejvýraznější částí trasy je průjezd tunelem zvaným Balea, který prochází horou Bâlea. Další zajímavostí je také vodopád Bâlea, který se nachází nedaleko silnice. Celá trasa je obklopena divokou přírodou a nabízí mnoho možností pro turistiku a fotografování.

Nejlepší čas na návštěvu Transfagarasanu

Nejlepší čas na návštěvu Transfagarasanu je od června do září. V těchto měsících je silnice obvykle otevřená a přístupná pro turisty. Během léta je zde také nejlepší počasí s teplými teplotami a minimálním srážkami. Navštívit Transfagarasan v této době vám umožní vidět krásné horské scenérie, které jsou pokryty kvetoucími loukami a zelenými lesy. Je vhodné si předem ověřit aktuální podmínky silnice, protože může být uzavřena kvůli nepředvídatelným povětrnostním podmínkám.

Doprava a přístupnost

Doprava a přístupnost Transfagarasanu je poměrně snadná. Silnice začíná u vesnice Bascov, která se nachází asi 40 km od města Pitesti. Zde je možné zaparkovat své vozidlo a začít objevovat krásy této úžasné silnice. Pro ty, kteří nemají vlastní auto, je možné využít veřejnou dopravu nebo si pronajmout automobil v blízkém okolí. Cesta na Transfagarasan je dobře značena a není obtížné se na ni dostat. Je však důležité pamatovat na to, že silnice bývá otevřená pouze od června do října kvůli sněhovým podmínkám v zimních měsících.

Aktivity a atrakce v okolí

V okolí Transfagarasanu je mnoho aktivit a atrakcí, které stojí za návštěvu. Milovníci přírody si zde mohou užít krásné túry po okolních horách a údolích. Oblast je také ideální pro horskou cyklistiku a jízdu na kolečkových bruslích.

Pokud máte rádi adrenalinové zážitky, můžete vyzkoušet paragliding nebo rafting na nedalekých řekách. V blízkosti silnice se nachází také několik jezer, kde si můžete užít relaxaci a rybaření.

Pro milovníky historie je nedaleko Transfagarasanu hrad Poenari, který byl kdysi domovem slavného rumunského vládce Vlad III. Tepese, známého jako Drákula. Navštivte také klášter Curtea de Arges, který je považován za jednu z nejkrásnějších staveb v Rumunsku.

Pokud máte rádi památky UNESCO, není daleko od Transfagarasanu Sibiu, historické město s bohatou architekturou a atmosférou středověku. Další zajímavou destinací je Bran Castle, který byl inspirací pro Bram Stokerův román o Drákulovi.

V okolních vesnicích a městech najdete také tradiční rumunskou kuchyni, kterou rozhodně stojí za ochutnání. Nezapomeňte si vychutnat místní speciality, jako jsou sarmale (zelné závitky plněné masem), mici (grilované masové špízy) nebo papanasi (tradiční dezert).

Aktivity a atrakce v okolí Transfagarasanu nabízejí nespočet možností pro zábavu a objevování. Nechte se unést krásou přírody a bohatou historií této oblasti.

Ubytování a stravování v blízkosti silnice

Pokud plánujete navštívit Transfagarasan, můžete se těšit na širokou nabídku ubytování a stravování v blízkosti této úžasné silnice. V okolí najdete různé hotely, penziony a horské chaty, které vám poskytnou pohodlné a příjemné prostředí pro odpočinek po celodenním objevování krás Transfagarasanu. Mnoho z těchto ubytovacích zařízení nabízí také restaurace, kde si můžete vychutnat tradiční rumunskou kuchyni a ochutnat místní speciality. Ať už preferujete luxusní hotel s výhledem na hory nebo útulný penzion s rodinnou atmosférou, určitě si vyberete to pravé místo pro váš pobyt poblíž Transfagarasanu.

Tipy a doporučení pro bezpečnou jízdu

Tipy a doporučení pro bezpečnou jízdu na Transfagarasanu:

  1. Před vyrazem na silnici se ujistěte, že váš automobil je v dobrém technickém stavu a má dostatek paliva.
  2. Mějte na paměti, že Transfagarasan je velmi klikatá a strmá silnice s mnoha zatáčkami. Buďte připraveni na náročnou jízdu a dodržujte povolenou rychlost.
  3. Vzhledem k nadmořské výšce, na které se silnice nachází, se počasí může rychle změnit. Doporučuje se sledovat předpověď počasí a být připraveni na možné změny.
  4. Mějte na paměti, že silnice je otevřená pouze v letních měsících (obvykle od června do října) kvůli sněhovým podmínkám. Zkontrolujte aktuální informace o otevření silnice před plánovanou návštěvou.
  5. Berte ohled na ostatní řidiče a dodržujte pravidla silničního provozu. Pamatujte také na to, že silnice je oblíbeným cílem turistů, takže může být rušno.
  6. Doporučuje se mít s sebou dostatek vody a jídla, zejména pokud plánujete delší výlet. V okolí silnice není mnoho občerstvení a restaurací.
  7. Nezapomeňte si vzít fotoaparát nebo mobilní telefon s dobrou kamerou, abyste mohli zachytit úchvatné výhledy a krásnou přírodu Transfagarasanu.
  8. Pokud se necítíte pohodlně řídit na této náročné silnici, existují také možnosti pro organizované zájezdy, které vás provedou touto malebnou trasou s profesionálním řidičem.

Bezpečnost je na Transfagarasanu klíčová. Dodržováním těchto tipů a doporučení si zajistíte bezproblémový a bezpečný zážitek z jízdy po nejúžasnější silnici v Rumunsku.

Závěrem lze říci, že Transfagarasan je jednou z nejúžasnějších silnic v Rumunsku a nabízí návštěvníkům neuvěřitelné výhledy na horskou krajinu. Je to skutečný ráj pro milovníky přírody a dobrodružství. Navštívte tuto úchvatnou trasu a objevte krásy rumunských Karpat. Nezapomeňte si užít i okolní atrakce a ochutnat místní kuchyni. Bezpečnost na silnici je však velmi důležitá, takže se řiďte doporučeními a buďte opatrní. Přejeme vám úspěšnou cestu a nezapomenutelné zážitky na Transfagarasanu!

Publikováno: 17. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Květa Němcová

Tagy: transfagarasan | silnice v rumunsku