Okouzlující Pula: Chorvatsko vás uchvátí!

Pula Chorvatsko

Perla Jadranu: Pula

Pula, přezdívaná "Perla Jadranu", je okouzlující chorvatské město ležící na špičce istrijského poloostrova. Toto starobylé město, proslavené svou bohatou historií a úchvatnou architekturou, nabízí návštěvníkům fascinující cestu časem. Symbolem Puly a zároveň nejznámější památkou je bezesporu římský amfiteátr, šestý největší na světě. Tato impozantní stavba, postavená v 1. století n. l., dodnes hostí řadu kulturních akcí, koncertů a festivalů. Procházka uličkami historického centra vás zavede k Augustovu chrámu, dalšímu skvostu římské architektury, a k Forumu, centrálnímu náměstí starověké Puly. Nedaleko se tyčí katedrála Nanebevzetí Panny Marie, jejíž počátky sahají až do 4. století. Pula však není jen o historii. Město se může pochlubit krásnými plážemi s křišťálově čistou vodou Jaderského moře, ideálními pro relaxaci a vodní sporty. Okolní příroda láká k procházkám a cyklovýletům. Vychutnejte si lahodné speciality istrijské kuchyně v některé z mnoha restaurací a taveren a nechte se unést pulzující atmosférou tohoto jedinečného města. Pula je zkrátka destinací, která má co nabídnout každému.

Římské dědictví

Pula, perla Jaderského moře, se pyšní bohatou historií sahající až do římských dob. Římané si toto strategické místo na pobřeží Istrie oblíbili a zanechali zde nesmazatelnou stopu. Symbolem římského dědictví je bezesporu pulský amfiteátr, impozantní stavba, která kdysi hostila gladiátorské zmazy a dnes slouží jako magické místo pro koncerty a divadelní představení.

Procházka pulskými uličkami je jako putování časem. Narazíte na Forum Romanum, centrum tehdejšího společenského dění, s pozůstatky chrámů a Augustova oblouku. Nedaleko se tyčí Herkulův vchod, starobylá brána do města. Všude přítomné římské nápisy, mozaiky a sochy dokreslují atmosféru dávných časů. Římské dědictví je v Pule živoucí součástí každodenního života a dodává tomuto chorvatskému městu jedinečný ráz.

Amfiteátr v Pule

Pula, chorvatské město na špičce Istrijského poloostrova, se pyšní bohatou historií a kulturou. Jedním z nejvýznamnějších a nejzachovalejších římských památek v Chorvatsku je bezesporu Pulský amfiteátr. Tato impozantní stavba, postavená v 1. století n. l. za vlády císaře Augusta, je šestým největším římským amfiteátrem na světě. Amfiteátr, místními obyvateli láskyplně nazývaný Arena, je důkazem technologické vyspělosti Římanů a jejich záliby ve velkolepých podívaných.

Původně sloužil amfiteátr k pořádání gladiátorských zápasů, bitev s divokými zvířaty a námořních bitev (naumachií), které byly simulovány na zaplavené aréně. V průběhu staletí se amfiteátr stal dějištěm mnoha dalších událostí, od středověkých turnajů až po divadelní představení a koncerty v moderní době. Dnes je Pulský amfiteátr hlavní turistickou atrakcí a místem konání řady kulturních akcí, včetně slavného Filmového festivalu v Pule.

Návštěvníci si mohou prohlédnout zachovalé zdivo arény, podzemní chodby a prostory pro gladiátory. Z horních řad amfiteátru se otevírá úchvatný panoramatický výhled na město Pula a okolní ostrovy. Amfiteátr v Pule je nejen fascinující památkou na římskou minulost, ale také živoucím kulturním centrem, které i dnes přitahuje návštěvníky z celého světa.

Augustův chrám

Pula, jedno z nejstarších měst v Chorvatsku, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v její architektuře. Mezi nejvýznamnější památky patří Augustův chrám, impozantní římská stavba z 1. století. Chrám, zasvěcený prvnímu římskému císaři Augustovi, je důkazem moci a vlivu Římské říše v této oblasti.

Postavený v klasickém římském stylu, chrám zaujme svou jednoduchostí a elegancí. Jeho mohutné sloupy s korintskými hlavicemi podpírají trojúhelníkový štít, který byl původně zdobený reliéfy. I když zub času zanechal na stavbě své stopy, Augustův chrám stále vyzařuje majestátnost a krásu.

V průběhu staletí sloužil chrám k různým účelům, od svatyně po sklad obilí. Po rozsáhlé rekonstrukci ve 20. století se stal muzeem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout sbírku římských soch a dalších artefaktů. Augustův chrám je tak nejen architektonickým skvostem, ale i cenným svědkem minulosti Puly a celého Chorvatska.

Možnosti ubytování

Pula, perla Jaderského moře, nabízí širokou škálu ubytování pro každý vkus a rozpočet. Ať už hledáte luxusní hotel s výhledem na moře, útulný apartmán v centru města nebo kemp pro rodiny s dětmi, v Pule si jistě vyberete.

Hotely

Milovníci komfortu a prvotřídních služeb ocení širokou nabídku hotelů. Od moderních komplexů s bazény a wellness centry po menší butikové hotely s osobitou atmosférou, Pula má co nabídnout. Většina hotelů se nachází v blízkosti pláže a nabízí krásný výhled na moře.

Apartmány

Pro ty, kteří preferují nezávislejší dovolenou, jsou ideální volbou apartmány. Pula je plná apartmánů různých velikostí a kategorií, od jednoduše zařízených studií po luxusní apartmány s terasou a grilem. Výhodou apartmánů je možnost vlastního vaření a větší soukromí.

Kempy

Rodiny s dětmi ocení kempy, které se nacházejí v borových lesích v blízkosti moře. Kempy v Pule a okolí nabízejí širokou škálu aktivit pro děti i dospělé, jako jsou dětská hřiště, sportovní hřiště, animační programy a restaurace.

Ať už si vyberete jakýkoli typ ubytování, v Pule si užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou slunce, moře a chorvatské pohostinnosti.

Pláže a koupání

Pula, perla Jaderského moře, je proslulá svými nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou. Ať už hledáte rušné pláže s bary a restauracemi, nebo odlehlé zátoky pro klidnou relaxaci, Pula má co nabídnout. Mezi nejoblíbenější pláže patří písečná pláž Valkane s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi, a skalnatá pláž Gortanova uvala s azurovou vodou, která láká milovníky šnorchlování. Pro ty, kteří hledají adrenalin, je tu pláž Stoja s útesy, ze kterých se skáče do moře. V Pule a jejím okolí najdete také mnoho menších pláží a zátok, které čekají na to, až je objevíte. Nezapomeňte si s sebou vzít opalovací krém, ručník a dobrou náladu!

Gastronomie a restaurace

Pula, perla Jadranu, láká nejen svými historickými památkami, ale i bohatou gastronomií. Chorvatská kuchyně je proslulá svými čerstvými surovinami a jednoduchými, ale lahodnými recepty. V Pule a okolních vesnicích najdete nespočet restaurací, konob a taveren, kde můžete ochutnat speciality jako čerstvé ryby a mořské plody, grilované maso, pljeskavica, čevabčiči a další dobroty.

Vlastnost Popis
Český název Pula
Chorvatský název Pula
Země Chorvatsko
Region Istrie
Počet obyvatel cca 57 000
Jazyk Chorvatština
Měna Euro (€)
Známé pro Římský amfiteátr, Augustův chrám, moře, pláže

Nezapomeňte ochutnat istrijské speciality, jako jsou fuži s lanýži, maneštra s fazolemi a kukuřicí, nebo pršut sušený na větru. K jídlu si dopřejte sklenku lahodného chorvatského vína, například Malvazije z Istrie.

V centru Puly najdete mnoho restaurací s výhledem na římský amfiteátr, kde si můžete vychutnat romantickou večeři. Pokud hledáte autentičtější zážitek, vydejte se do některé z konob v okolních vesnicích, kde vám místní rádi připraví tradiční jídla podle starých rodinných receptů. Ať už si vyberete jakoukoli restauraci, v Pule si na své přijde každý gurmán.

Noční život a zábava

Pula, pulzující srdce Istrie, nezklame ani po západu slunce. Město ožívá energií a nabízí pestrou škálu nočních aktivit pro každý vkus. Pro ty, kteří touží po tanci a zábavě až do rána, se otevírají brány pulsujících klubů. Od house music po balkánské rytmy, každý si najde to své. Množství barů rozesetých po celém městě láká k posezení s přáteli u sklenky lahodného chorvatského vína nebo osvěžujícího koktejlu. Atmosféru dokreslují pouliční umělci a živá hudba, která se line z útulných hospůdek.

Letní noci patří kinu pod širým nebem. Vychutnejte si promítání filmů s magickou kulisou římského amfiteátru. Pro romantické duše jsou ideální večerní procházky po osvětleném nábřeží s výhledem na třpytivou hladinu moře. Pula v noci odhaluje své tajemství a nabízí nezapomenutelné zážitky. Ať už dáváte přednost rušnému nočnímu životu nebo poklidné atmosféře, Pula vás okouzlí svou krásou a energií.

Tipy na výlety

Pula, perla Istrie, okouzlí každého cestovatele svou bohatou historií a nádherným pobřežím. Prozkoumejte impozantní římský amfiteátr, jeden z nejzachovalejších na světě, a nechte se přenést do dob gladiátorských zápasů. Pro milovníky historie je tu i Augustův chrám a Herkulova brána, svědkové dávné minulosti. Užijte si procházku pulsujícím centrem města s kavárnami a restauracemi, kde můžete ochutnat speciality istrijské kuchyně. Nezapomeňte ani na pulský trh, kde najdete čerstvé ovoce, zeleninu a místní produkty.

Výlety po Istrii

Z Puly se snadno dostanete do dalších krásných míst na Istrii. Navštivte malebné městečko Rovinj s úzkými uličkami a romantickými zákoutími. Pro milovníky přírody je tu Národní park Brijuni s panenskou přírodou a vzácnými druhy rostlin a živočichů. Za návštěvu stojí i Poreč s Eufraziovou bazilikou, zapsanou na seznamu UNESCO. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, Istrie vás okouzlí svou krásou a pohostinností.

Doprava do Puly

Pula je snadno dostupná z České republiky a nabízí hned několik možností dopravy. Pro ty, kteří preferují cestování vlastním autem, je cesta dlouhá přibližně 800 až 900 kilometrů v závislosti na zvolené trase. Cesta autem obvykle trvá 8 až 10 hodin a vede přes Rakousko a Slovinsko. Je důležité si před cestou zkontrolovat platnost dálničních známek a dodržovat rychlostní limity. Pro milovníky letecké dopravy je k dispozici mezinárodní letiště Pula, které se nachází jen pár kilometrů od centra města. Z Prahy a Brna létají do Puly pravidelné i sezónní linky, a let trvá přibližně hodinu a půl. Z letiště se do centra města snadno dostanete autobusem, taxi nebo si můžete pronajmout auto. Pokud preferujete pohodlnou cestu autobusem, existuje několik společností, které nabízejí pravidelné spoje z České republiky do Puly. Cesta autobusem trvá přibližně 12 až 14 hodin a je ideální pro ty, kteří se nechtějí starat o řízení. Ať už se do Puly vydáte autem, letadlem nebo autobusem, čeká vás nezapomenutelná dovolená plná slunce, moře a historických památek.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Terezie Křenková

Tagy: pula chorvatsko | chorvatské město