Tajemné krásy Strašilk: Tip na výlet do srdce Moravského krasu

Strašilky

Strašilky: Skrytý klenot Blanenska

Na první pohled by se mohlo zdát, že Blanensko, malebná oblast na jihu Moravy, je proslulé především svými jeskyněmi, Moravským krasem a bohatou historií. Málokdo by tušil, že se zde ukrývá i fascinující svět hmyzu, konkrétně pak strašilek. Tyto mistrně maskované tvory, připomínající spíše větvičky či listy než živé tvory, můžeme potkat i v našich končinách.

Na Blanensku se vyskytuje několik druhů strašilek, a to jak v přírodě, tak i v domácích chovech. Mezi ty nejznámější patří strašilka ozbrojená, která zaujme svými červenými krovkami s černými tečkami, jež odhaluje v případě ohrožení. Najdeme tu i strašilku ďábelskou, jejíž samice s nápadnými ostny na těle vzbuzují respekt. Naopak nenápadná je pak strašilka australská, která se díky svému vzhledu dokonale maskuje mezi větvičkami.

Výskyt strašilek na Blanensku není náhodný. Tato oblast jim poskytuje ideální podmínky pro život - dostatek potravy v podobě listů ostružiníku, maliníku či dubu a také vhodné klima. Strašilky preferují teplejší a vlhčí prostředí, které jim blanenské lesy a louky bezesporu nabízí.

Pozorování strašilek v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelným zážitkem. Díky svému dokonalému maskování se však před námi často ukrývají. Pokud budeme mít štěstí a trpělivost, můžeme je spatřit na větvích stromů a keřů, kde tráví většinu svého života.

Zájemci o bližší seznámení s těmito fascinujícími tvory mohou navštívit některý z chovů strašilek na Blanensku. Zde se dozví nejen o jejich životě a chování, ale mohou si je i prohlédnout zblízka a třeba se i odhodlat k jejich chovu. Strašilky jsou nenároční a fascinující domácí mazlíčci, kteří potěší malé i velké milovníky přírody.

Malebná vesnička v srdci přírody

V malebném údolí, obklopeném zalesněnými kopci a protkaném meandry říčky, se nachází poklidná vesnička, která by mohla sloužit jako kulisa pro pohádku. Řeč je o obci v okrese Blansko, která si i přes svou blízkost k turisticky oblíbeným Moravskému krasu a Macoše dokázala uchovat poklidnou atmosféru a ráz tradiční vesnice.

Zatímco okolní příroda láká k procházkám, cyklovýletům a objevování skrytých zákoutí, sama vesnice skrývá překvapení pro milovníky hmyzí říše. V jednom z domů totiž sídlí nadšenec, který se věnuje chovu strašilek. Tyto fascinující tvory, připomínající svým vzhledem větvičky či listy, uchvacují svou nenápadností a dokonalým maskováním. Chovatel rád přiblíží krásu a zajímavosti ze života strašilek všem zvídavým návštěvníkům.

Obec v okrese Blansko tak nabízí nevšední spojení krásy přírody a nevšedního koníčku. Ať už vás lákají procházky malebnou krajinou, nebo fascinující svět hmyzu, tato vesnička v srdci přírody vás jistě nezklame.

Historie a památky Strašilek

Obec Strašilky leží v okrese Blansko, v malebném údolí řeky Svitavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1353, kdy patřila k panství hradu Boskovice. Tehdy se ovšem psala jako "Strašílky", s měkkým "í". Proč se název změnil, nikdo neví. Možná za to může nějaký zapomnětlivý písař.

Ačkoliv se název obce může zdát trochu tajemný, Strašilky samy o sobě žádné strašidelné legendy neskrývají. Naopak, obec je známá spíše svou poklidnou atmosférou a krásnou okolní přírodou.

Dominantou Strašilek je kostel svatého Cyrila a Metoděje z roku 1864. Původní kostel stál na stejném místě již ve 14. století, ale byl zničen požárem. V interiéru kostela se nachází vzácný barokní oltář a varhany z dílny významného varhanáře Josefa Melzera.

Kromě kostela se v obci dochovalo i několik dalších památek. Za zmínku stojí například socha svatého Jana Nepomuckého z 18. století, která stojí na návsi, nebo roubená chalupa č.p. 12 s doškovou střechou, která je typickým příkladem lidové architektury tohoto regionu.

Strašilky jsou ideálním místem pro klidnou dovolenou v přírodě. V okolí obce se nachází husté lesy, které jsou protkány sítí turistických stezek a cyklotras. V letních měsících lálá k osvěžení řeka Svitava, která protéká okrajem obce.

Turistika a cykloturistika v okolí

Obec v okrese Blansko, nacházející se v malebném prostředí Moravského krasu, skýtá ideální podmínky pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Okolní lesy a louky jsou domovem mnoha druhů hmyzu, včetně strašilek. Tyto fascinující tvory, připomínající svým vzhledem větvičky, můžete s trochou štěstí spatřit při toulkách přírodou.

Pro pěší turisty je v okolí obce k dispozici hustá síť značených turistických tras, které vás provedou malebnými údolími, kolem skalních útvarů a jeskyní. Můžete se vydat například na procházku k propasti Macocha, navštívit Punkevní jeskyně nebo se projít po naučné stezce.

Cyklisté ocení síť cyklostezek, které vedou jak po rovině, tak i do kopců. Můžete se vydat na kratší výlet po okolí obce nebo si naplánovat delší trasu, která vás provede celým Moravským krasem.

Ať už se vydáte na túru pěšky nebo na kole, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu. V letních měsících je vhodné se chránit před sluncem pokrývkou hlavy a opalovacím krémem. A nezapomeňte na repelent proti hmyzu, abyste se vyhnuli nepříjemným štípancům od komárů a klíšťat.

Ubytování a stravování

Strašilky jsou fascinující stvoření a jejich chov se stává čím dál populárnějším. Pokud se chystáte navštívit obec v okrese Blansko a máte rádi tato neobvyklá stvoření, možná se ptáte, zda existují možnosti ubytování, kde byste si mohli užít společnost svých strašilek.

Bohužel, v okrese Blansko zatím neexistuje ubytování specializované přímo na chovatele strašilek. Nicméně, okres Blansko nabízí širokou škálu ubytování od hotelů a penzionů po chaty a chalupy k pronájmu. Při výběru ubytování je důležité informovat se předem o podmínkách pro pobyt s domácími mazlíčky. Některé ubytovací zařízení mohou být vstřícnější k chovatelům s netradičními mazlíčky než jiná.

Co se týče stravování, okres Blansko nabízí řadu restaurací, hospod a kaváren, kde si můžete pochutnat na místních specialitách. Vaše strašilky si ovšem s vámi pochutnají spíše na čerstvých listech ostružiníku, maliníku nebo dubu. Tyto rostliny jsou v okolí Blanska snadno dostupné a pro vaše strašilky představují chutnou a zdravou potravu.

I když v okrese Blansko nenajdete ubytování přímo zaměřené na chovatele strašilek, s trochou plánování a informovanosti si i s těmito netradičními společníky užijete příjemný pobyt.

Tipy na výlety v okolí Strašilek

Strašilky, malá vesnička v okrese Blansko, skrývá nejedno překvapení pro milovníky turistiky a výletů do přírody. Okolní krajina Moravského krasu nabízí nepřeberné možnosti k objevování.

Vydejte se po naučné stezce Macocha a navštivte světoznámou propast stejného jména. Z vyhlídkových můstků se vám naskytne dechberoucí pohled do hlubin propasti. Pokračovat můžete k Punkevním jeskyním, kde se můžete svézt na lodičkách po podzemní říčce Punkvě.

Nedaleko Strašilek se nachází také malebné údolí Říčky s romantickými skalními útvary a jeskyněmi. Projděte se po naučné stezce a objevte krásu tohoto krasového kaňonu.

Zdatnější turisté se mohou vydat na delší túru na vrchol kopce Výrovka, odkud se otevírá nádherný panoramatický výhled na celý Moravský kras.

Po dni stráveném v přírodě si můžete odpočinout v některé z místních restaurací a ochutnat speciality moravské kuchyně.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Květa Němcová

Tagy: strašilky | obec v okrese blansko