Tranzit přes Slovensko: Tipy pro hladnou cestu

Tranzit Pres Slovensko

Plánování trasy

Při plánování trasy přes Slovensko se vyplatí být připravený. Ať už se chystáte na krátkou návštěvu Bratislavy, nebo na delší cestu do Tater, existuje několik věcí, které je dobré vzít v potaz.

Nejdůležitější je mít platnou dálniční známku, pokud plánujete využívat slovenské dálnice a rychlostní silnice. Tu lze zakoupit online, na vybraných čerpacích stanicích nebo na hraničních přechodech.

Dále je vhodné si před cestou zkontrolovat aktuální dopravní situaci. Zejména v letních měsících a o svátcích bývají některé úseky dálnic přetížené. Informace o dopravní situaci najdete na webových stránkách Národnej diaľničnej spoločnosti.

Při plánování trasy se vyplatí zvážit i alternativní trasy mimo dálnice. Často vedou krásnou přírodou a nabízejí možnost navštívit zajímavá místa, která byste jinak minuli.

Ať už se na Slovensko chystáte za jakýmkoliv účelem, věříme, že si cestu užijete.

Dálniční známka

Pro průjezd Slovenskem po dálnicích a rychlostních silnicích označených značkou Dálniční známka je potřeba mít platnou elektronickou dálniční známku. Ta se vztahuje na všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, včetně vozidel s přívěsem. Motocykly mají vlastní kategorii známky. Elektronickou známku lze zakoupit online nebo na vybraných čerpacích stanicích a dalších prodejních místech. Při nákupu online je nutné zadat registrační značku vozidla a zemi registrace. Platnost známky si volíte sami, a to na 10 dní, 30 dní nebo 1 rok. Je důležité si pohlídat platnost vaší dálniční známky, protože za jízdu bez platné známky hrozí pokuta. Kontrola probíhá elektronicky pomocí kamer, které snímají registrační značky projíždějících vozidel a porovnávají je s databází. Pokud plánujete tranzit přes Slovensko, je vhodné si předem ověřit aktuální ceny a podmínky pro používání dálničních známek.

Cesta přes Slovensko je jako listování v pohádkové knize. Každá zatáčka odkrývá nový, malebný obrázek hor, lesů a údolí.

Zdeněk Dvořáček

Rychlostní limity

Na Slovensku platí pro osobní auta a motorky do 3,5 tuny na dálnici maximální povolená rychlost 130 km/h. Nezapomeňte ale, že na některých úsecích dálnice může být rychlost omezena dopravním značením, a to i na nižší rychlost, než je obvyklé. Mimo obec je povolená rychlost 90 km/h a v obci 50 km/h. Pokud táhnete přívěs, rychlostní limity se snižují. Na dálnici a mimo obec smíte jet maximálně 80 km/h a v obci 50 km/h.

Při plánování vaší cesty přes Slovensko si nezapomeňte ověřit aktuální dopravní situaci. Na webových stránkách Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. najdete informace o uzavírkách, opravách a dalších omezeních. Dodržování rychlostních limitů je důležité pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Policie na Slovensku aktivně kontroluje rychlost a za překročení rychlosti hrozí vysoké pokuty.

Povinná výbava

Při průjezdu Slovenskem autem je důležité nezapomenout na povinnou výbavu. Ta se mírně liší od té české a její absence vás může stát nemalé peníze. Kromě autolékárničky, která by měla být samozřejmostí, nezapomeňte na reflexní vestu pro každého člena posádky, včetně dětí. Vesta musí být v dosahu řidiče, ideálně v kabině vozu, ne v kufru. Dále je nezbytné mít rezervní kolo, pokud jej vaše auto nemá, postačí sada na opravu pneumatik. Nezapomeňte ale na funkční hever a klíč na kola. V zimním období, konkrétně od 15. listopadu do 31. března, jsou na vybraných úsecích silnic povinné zimní pneumatiky. Informace o těchto úsecích najdete na stránkách slovenské policie. I když to není povinné, doporučujeme přibalit do auta i výstražný trojúhelník a tažné lano. V případě nehody nebo poruchy vám tyto pomůcky můžou značně usnadnit situaci. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě.

Dopravní předpisy

Při tranzitu, tedy průjezdu přes Slovensko, je nutné dodržovat stejná pravidla silničního provozu jako místní řidiči. Nezapomeňte, že na Slovensku platí pravostranný provoz a je zakázáno telefonovat za jízdy bez systému handsfree. Rychlost je omezena na 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. Pro jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích je povinná dálniční známka, kterou lze zakoupit online, na čerpacích stanicích nebo u vybraných prodejců. Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky je vysoká. Při porušení dopravních předpisů na Slovensku hrozí pokuty, které je nutné uhradit na místě v hotovosti nebo platební kartou. Doporučuje se mít v autě reflexní vestu, výstražný trojúhelník a lékárničku. V zimních měsících jsou povinné zimní pneumatiky nebo řetězy v případě sněhu na vozovce. Policie na Slovensku provádí kontroly dodržování dopravních předpisů poměrně často. Dodržujte pravidla silničního provozu, dbejte na bezpečnost a užijte si bezproblémový tranzit přes Slovensko.

Tankování a ceny

Při plánování trasy přes Slovensko se vyplatí zohlednit ceny pohonných hmot. Ty se můžou lišit od cen v Česku, a proto je dobré se informovat o aktuálních cenách předem. Na internetu najdete srovnávače cen pohonných hmot, které vám poskytnou přehled o nejlevnějších čerpacích stanicích na vaší trase. Obecně platí, že ceny pohonných hmot bývají nižší mimo dálnice a ve větších městech. Pokud máte možnost, naplánujte si tankování mimo dálnici, ušetříte tak nemalé peníze. Nezapomeňte, že na průjezd po slovenských dálnicích je potřeba platit elektronickou dálniční známku. Tu lze zakoupit online nebo na vybraných čerpacích stanicích.

Odpočinkové zóny

Slovensko je krásná země s bohatou historií a úchvatnou přírodou. Není tedy divu, že se stává stále populárnější destinací pro tranzitní cesty. Ať už cestujete autem, karavanem nebo autobusem, je důležité si během dlouhé cesty dopřát dostatek odpočinku.

Porovnání možností tranzitu přes Slovensko
Vlastnost Dálniční známka Elektronická známka
Cena (10 dní) 10 EUR 10 EUR
Platnost 10 po sobě jdoucích dní 10 libovolných dní v roce
Způsob nákupu Na hranicích, čerpacích stanicích Online, na čerpacích stanicích

Naštěstí je Slovensko protkáno sítí odpočinkových zón, které usnadňují cestování a zpříjemňují průjezd.

Tyto zóny se nacházejí zpravidla v blízkosti dálnic a rychlostních silnic a nabízejí širokou škálu služeb. Můžete se těšit na čisté toalety, občerstvení v podobě restaurací a rychlého občerstvení, dětská hřiště pro nejmenší cestovatele a dostatek parkovacích míst pro všechny typy vozidel. Některé odpočinkové zóny disponují i ubytovacími možnostmi v podobě motelů či penzionů, což se hodí zejména při delších cestách.

Plánování zastávek v odpočinkových zónách je klíčové pro bezpečnou a příjemnou cestu. Pravidelné přestávky pomáhají předcházet únavě a zlepšují koncentraci řidiče. Zároveň poskytují příležitost protáhnout si nohy, nadýchat se čerstvého vzduchu a načerpat energii na další kilometry. Informační tabule na dálnicích a rychlostních silnicích vás včas upozorní na blížící se odpočinkovou zónu a její služby.

Turistické atrakce

Slovensko není jen zemí, kterou projedete cestou na dovolenou k moři. Pokud se rozhodnete pro tranzit přes Slovensko, udělejte si čas a poznejte krásy, které tato země nabízí. Během průjezdu Slovenskem narazíte na množství turistických atrakcí, ať už máte rádi historii, přírodu nebo kulturu.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu Spišského hradu, největšího hradního komplexu ve střední Evropě, zapsaného na seznamu UNESCO. Za návštěvu stojí i malebné historické centrum Levoče s impozantním kostelem sv. Jakuba a nejvyšším dřevěným oltářem na světě. Pokud vás láká spíše období socialismu, zastavte se v památníku Slavín v Bratislavě s úchvatným výhledem na město.

Přírodní krásy Slovenska vám vyrazí dech. Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Malá Fatra – to je jen malý výčet pohoří, které lákají k turistice a horské turistice. V zimě si užijete lyžování ve světoznámých střediscích jako Jasná, Štrbské Pleso nebo Donovaly.

Na své si přijdou i milovníci kultury. Bratislava, hlavní město Slovenska, nabízí bohatý kulturní program, od divadelních představení přes koncerty až po výstavy. Navštívit můžete Slovenské národní divadlo, Slovenskou filharmonii nebo některou z mnoha galerií.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, průjezd Slovenskem se může stát nezapomenutelným zážitkem. Stačí se jen zastavit a objevovat.

Užitečné informace

Pokud plánujete tranzit přes Slovensko, je důležité se seznámit s místními předpisy a doporučeními. Pro průjezd po slovenských dálnicích je povinná elektronická dálniční známka, kterou lze zakoupit online nebo na vybraných čerpacích stanicích. Cena známky se liší dle platnosti, od 10 dní až po celý rok. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vaší dálniční známky, abyste se vyhnuli pokutě. Dále je nezbytné mít platnou zelenou kartu nebo jiný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Při jízdě na slovenských silnicích je nutné dodržovat maximální povolenou rychlost, která je v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Používání mobilního telefonu za jízdy je zakázáno, s výjimkou handsfree sady. V zimním období je nutné mít vozidlo vybavené zimními pneumatikami, a to od 15. listopadu do 31. března. Doporučuje se mít v autě reflexní vestu, výstražný trojúhelník a lékárničku. V případě nouze volejte tísňovou linku 112.

Publikováno: 06. 09. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: tranzit pres slovensko