Objevte kouzlo Saigonu: Tajemné město v srdci Vietnamu

Saigon

Saigon, dnes známý jako Ho Či Minovo Město, je největší město Vietnamu a zároveň jeho hospodářské a finanční centrum. Toto město má dlouhou historii, která sahá až do doby, kdy bylo francouzskou kolonií. Dnes je Saigon synonymem pro moderní a rychle se rozvíjející vietnamskou metropoli s bohatou kulturou, tradicemi a přátelskými obyvateli. V tomto článku se podíváme na zajímavosti tohoto fascinujícího města ze všech úhlů pohledu.

Historie Saigonu

Saigon je město s bohatou historií, která sahá až do 17. století, kdy bylo založeno pod názvem Prey Nokor. V roce 1859 se Saigon stal významným centrem francouzské kolonizace v Indočíně a během této éry bylo město přejmenováno na Saigon. Toto období bylo charakteristické rozvojem architektury ve stylu belle époque, což je patrné například v centru města.

Další důležitou etapou historie Saigonu byla válka ve Vietnamu, kdy se stalo důležitým strategickým bodem pro americké síly. V roce 1975 však vietnamská armáda obsadila město a změnila jeho název na Ho Či Minovo Město na počest komunistického revolucionáře Ho Či Minha.

Dnes je Saigon moderním městem s rychle rostoucí ekonomikou a dynamickým kulturním životem. Je plné památek jako například chrám Thien Hau nebo muzeum válečného umění, které připomínají jejich bohatou historii a kulturní dědictví.

Geografická poloha a klima

Saigon, dnes známý jako Ho Či Minovo Město, se nachází na jižním konci Vietnamu a leží na břehu řeky Saigon, která ústí do Jihočínského moře. Tento strategický přístav byl v minulosti důležitým obchodním centrem pro Francouze, kteří zde měli svou koloniální správu. Dnes je Saigon jedním z největších měst ve Vietnamu a jeho klima je subtropické s deštivými obdobími v létě a suchými sezónami v zimě. Teploty se pohybují kolem 30 °C během letních měsíců a 20-25 °C v zimních měsících. V zimě se mohou objevit i chladné noční teploty kolem 15 °C. Tyto podmínky umožňují pěstování řady plodin, jako jsou rýže nebo ovoce a také rozvinutí turistického průmyslu.

Kultura a tradice

Saigon je město s bohatou kulturou a tradicemi, které jsou převážně ovlivněny francouzským kolonialismem a vietnamským nacionalismem. Místní lidé jsou hrdí na své kulturní dědictví, což se projevuje v jejich zvyklostech, jídle a umění. Saigon je známý jako kulturní epicentrum Vietnamu, kde se setkávají tradiční vietnamské elementy s moderním západním vlivem. Zajímavostmi města jsou například historické budovy, jako například neokolonální radnice nebo známý chrám Cao Dai. Navíc Saigon láká turisty i svojí gastronomickou scénou, která nabízí tradiční vietnamské pokrmy jako například pho nebo banh mi. Celkově lze říct, že Saigon je fascinujícím místem s bohatými kulturními kořeny, které stojí za to navštívit.

Pamětihodnosti ve městě

Saigon, město v jižním Vietnamu, je plné úchvatných památek a historických budov, které připomínají bohatou minulost tohoto regionu. Mezi nejznámější pamětihodnosti patří například katedrála Notre-Dame, nádherný kostel s gotickou architekturou a elegantními vitrážemi. Dalšími nevynechatelnými místy jsou chrám Thien Hau a Pagoda of the Jade Emperor, které nabízejí pohled na tradiční vietnamskou architekturu a umění. Pro ty, kteří si chtějí prohlédnout modernější památky, tu je Bitexco Financial Tower - mrakodrap se skleněnou fasádou a panoramatickým výhledem na celé město. Každá z těchto památek má svůj vlastní příběh a poskytuje jedinečný pohled na historii i současnost Saigonu.

1. Bitexco Financial Tower

Jedním z největších symbolů moderní Saigon je Bitexco Financial Tower, mrakodrap o výšce 262 metrů. Tento impozantní stavební komplex se nachází v samém srdci města a nabízí návštěvníkům nejen úžasný výhled na panoráma Saigonu, ale také luxusní restaurace, obchody a kancelářské prostory. Vznikl v roce 2010 a stal se okamžitě jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí města. Bitexco Financial Tower je dokonalým příkladem toho, jak Saigon usiluje o modernizaci a zlepšení své pozice jako jednoho z nejdynamičtějších a nejprogresivnějších měst Asie.

2. Chrám Jade Emperor Pagoda

Jade Emperor Pagoda, také známý jako "Chùa Ngọc Hoàng" ve vietnamštině, je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších chrámů v Saigonu. Nachází se v centru města, nedaleko od slavného tržiště Bến Thành. Chrám byl postaven na konci 19. století a je zasvěcen Jade Emperorovi, bohu prosperity a ochránce lidí. Jeho architektura kombinuje tradiční vietnamské prvky s čínskými a taoistickými vlivy.

Vstup do chrámu Jade Emperor Pagoda je zdoben krásným portálem s nádhernou sochou draka na vrcholu. Uvnitř chrámu najdete mnoho oltářů s bohy a bohyněmi z taoismu a buddhismu, stejně jako více než 100 soch z bronzu a drahokamů vyjadřujících legendy a příběhy taoistické kultury.

Tento chrám je oblíbeným turistickým cílem pro mnoho návštěvníků Saigonu kvůli svému duchovnímu významu, ale také kvůli jeho krásné architektuře a dekoraci. Pokud navštívíte Saigon, nenechte si ujít tento symbolický chrám a zapojte se do kulturního dědictví Vietnamu.

3. Ben Thanh Market

Ben Thanh Market je největší trh v centru Saigonu a zároveň jedna z nejznámějších turistických atrakcí města. Tento trh se rozkládá přes více než 13 000 metrů čtverečních a nabízí návštěvníkům širokou škálu zboží - od potravin, oblečení, kosmetiky až po suvenýry. Kromě toho si na trhu můžete vychutnat i vietnamskou kuchyni a ochutnat exotické plody. Ben Thanh Market je skvělým místem pro nakupování i prozkoumání místní kultury.

4. Reunification Palace

Reunification Palace, známý také jako Independence Palace, je ikonickou budovou v Saigonu. Tato budova byla postavena v roce 1966 a sloužila jako sídlo jiho-vietnamského prezidenta během vietnamské války. Po sjednocení země v roce 1975 se stal Reunification Palace sídlem nové vlády. V současné době je budova otevřena pro veřejnost, kde můžete prozkoumat jak historii, tak moderní design interiérů a exteriérů. Pokud navštívíte Saigon, návštěva této památky by neměla chybět na vašem seznamu.

5. War Remnants Museum

War Remnants Museum je zároveň pohnutým i důležitým místem v Saigonu. Nachází se v centru města a připomíná hrůzy, které prožila Vietnamská válka. V expozici jsou ukázány válečné zločiny a utrpení civilního obyvatelstva. Můžete si prohlédnout fotografie, nástroje používané během mučení, či dokonce exponáty doprovázené osobními vyprávěními obětí války. Návštěva tohoto muzea pomůže pochopit historii z pohledu vietnamských obyvatel, ať už jste tuto událost zažili nebo nikoli.

Saigonská kuchyně

Saigon, dnes známý jako Ho Chi Minh City, je nejen kulturním a hospodářským centrem Vietnamu, ale také vynikajícím místem pro milovníky gastronomie. Saigonská kuchyně je neuvěřitelně bohatá a rozmanitá s mnoha vlivy z okolních regionů i světa. Je to směsice tradičních vietnamských pokrmů, které jsou často uzené a hořké, spolu s jídly chanské kuchyně a francouzskými vlivy z koloniální éry. Mezi nejznámější pokrmy patří phở (polévka z rýžových nudlí se skvěle aromatickým vývarem), bánh mì (sendvič plněný masem a zeleninou), cải lương (smazaný tofu) a bánh xèo (placky plněné kuřecím masem, garnátovou pastou a fazolemi). Kdo má rád kořeněné jídlo plné exotických ingrediencí, určitě by si neměl nechat ujít návštěvu Saigonu.

Noční život a zábava

Ve městě Saigon se noční život a zábava rozhodně nezastavují s příchodem tmy. Restaurace, bary a kluby jsou otevřené až do pozdních hodin a nabízejí širokou škálu zážitků pro různé vkusy. Návštěvníci si mohou užít tradiční vietnamskou kuchyni v některé z restaurací, nebo se osvěžit drinkem na terase s výhledem na město. Milovníci hudby si pak mohou vybrat z mnoha klubů s různými hudebními styly od jazzu po elektronickou hudbu. Saigon je také známý svými nočními trhy, kde lze nakoupit suvenýry a místní speciality za velmi přijatelné ceny. Celkově lze říct, že noční život v Saigonu je bezesporu jedním z nejzajímavějších v Asii.

Možnosti ubytování

Saigon nabízí širokou škálu možností ubytování, které splňují potřeby každého cestovatele. Od luxusních hotelů s výhledem na město a bazény na střeše, přes stylová boutique hotely v historické čtvrti, až po cenově dostupné hostely ve středu města. Pokud hledáte něco mezi tím, jsou tu také moderní apartmány a penziony s domácím prostředím. Doporučujeme si předem zarezervovat své ubytování, zejména během nejrušnějších období, jako je Tết nebo prázdniny.

Tipy na výlety z Saigonu

Saigon, respektive Ho Či Minovo město, je jedním z největších vietnamských měst a nabízí spoustu možností k výletům. V blízkosti města se nachází například národní park Can Gio s unikátním ekosystémem mangrovových lesů a mnoha ohroženými druhy zvířat. Další zajímavou destinací jsou tunely Cu Chi, které sloužily jako úkryt pro severovietnamské bojovníky během války ve Vietnamu. Pro milovníky historie doporučujeme navštívit také starobylé město Mỹ Tho s impozantními chrámy a historickými památkami. Pokud máte rádi pláže, není problém vyrazit na pobřeží do města Vũng Tàu, které je od Saigonu vzdáleno pouhých 100 km. A nakonec stojí za zmínku také Kủ Đảo - ostrov s bohatou flórou a faunou, který je oblíbeným turistickým cílem pro svůj klid a krásné pláže.

Praktické informace

Pokud plánujete navštívit Saigon, je dobré si předem zjistit některé praktické informace. Vstupní vízum do Vietnamu můžete získat online nebo na velvyslanectví v České republice. V Saigonu se můžete dopravovat taxíky, motorkami nebo tradičními tříkolkami. Pokud máte rádi jídlo, určitě ochutnejte pho a další vietnamské speciality na místních trzích a v restauracích. Ubytování v Saigonu najdete ve všech cenových kategoriích - od levných hostelu až po luxusní hotely. Nezapomeňte si také zajít na nákupy do místních trhů a obchodů, kde najdete typické vietnamské zboží jako jsou hedvábné šátky, keramika nebo koření.

Celkově lze říci, že Saigon je fascinující a rozmanité město, které zanechává silný dojem na návštěvnících. Jeho historie a duchovní dědictví jsou stále patrné v architektuře, kultuře a každodenním životě místních obyvatel. I přes modernizaci a rostoucí turistickou atraktivitu si město udržuje svou autentičnost a atmosféru, která láká návštěvníky z celého světa. Zůstanete-li v Saigonu jen pár dní, určitě se nebudete nudit – čekají na vás památky, kulinářské zážitky i noční život. Navštivte tuto skvostnou destinaci a nechte se unést vietnamským kouzlem!

Publikováno: 06. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Marius Kyralová

Tagy: saigon | město v vietnamu