Platíte v Polsku? Zjistěte, jaké platidla jsou nejlepší pro vaše cestování!

Čím Platit V Polsku

Vítáme vás u našeho průvodce platbami v Polsku. Pokud se chystáte do této země a nejste si jisti, čím lze platit, máte na správném místě. V tomto článku se zaměříme na různé způsoby platby v Polsku a uvedeme vám některé užitečné tipy, které usnadní vaše transakce.

Polská měna - zlotý

Polská měna - zlotý

Pokud se chystáte navštívit Polsko, je důležité vědět, jakou měnou se zde platí. Oficiální měnou Polska je zlotý (zkráceně PLN). Zlotý je k dispozici v mincích a bankovkách a je možné s ním platit téměř všude.

Je dobré si před cestou ověřit aktuální směnný kurz. V obecných turistických centrech a na letišti lze směnit peníze, ale kurzy zde bývají horší než u specializovaných směnáren. Platba kartou je v Polsku běžná a lze ji použít prakticky ve všech obchodech i restauracích. Nicméně menší obchodníci nebo stánkaři často platbu kartou nepřijímají. V takovém případě může být užitečné mít při sobě nějaké hotovostní prostředky.

Využitím zlotého jako platebního prostředku se vyhnete případnému poplatku za konverzi vaší domácí měny. Mnozí prodejci totiž nabízejí platbu v eurech či dolarech, ale za ni často účtují poplatek.

Kromě hotovosti a karet existují také internetové bankovní převody a mobilní platby, ale ty jsou v Polsku běžnější mezi místními obyvateli než mezi turisty.

Využitím zlotého jako platebního prostředku budete mít jistotu, že se vyhnete poplatkům za konverze a neuškodí vám ani to, že některá menší obchodní místa nepřijímají platbu kartou.

Platby kartou v Polsku

Pokud hledáte způsob, jak platit za nákupy v Polsku, platby kartou jsou velmi populární možností. Polské obchody a restaurace obvykle přijímají platební karty Visa, Mastercard a American Express.

Při používání karty se můžete setkat s poplatky za konverzi měn, pokud vaše karta není vydána v polských zlotech (PLN). Tyto poplatky se mohou lišit v závislosti na bankovním účtu a typu karty.

Pro snadné platby kartou si před cestou do Polska ověřte limity vaší karty pro mezinárodní platby a ujistěte se, že máte dostatečné finanční prostředky na účtu. Pokud máte podezření na neautorizované transakce nebo jste ztratili svou kartu, okamžitě kontaktujte svou banku.

Navštěvujete-li Polsko často, vyplatí se přemýšlet o tom, zda si neotevřít bankovní účet u polského poskytovatele. To může eliminovat poplatky za konverzi měn a usnadnit platby během vašich návštěv.

S použitím platební karty v Polsku můžete ušetřit čas a snadno nakupovat bez nutnosti nosit hotovost. Před použitím karty se však ujistěte, že jste obeznámeni s poplatky a limity vaší banky.

Platby hotově v Polsku

Pokud se nacházíte v Polsku a potřebujete zaplatit hotově, máte k dispozici několik možností. Nejběžnější je platba bankovkami a mincemi polského zlotého (PLN). Tyto platidla najdete všude v oběhu, včetně bankomatů a směnáren.

Další alternativou jsou platební karty. V Polsku jsou běžné Visa, MasterCard a Maestro. Je důležité si před cestou zkontrolovat svůj limit na kartě a možnosti transakcí v zahraničí.

Pozor na množství hotovosti, kterou nosíte s sebou. V Polsku je běžné platit za menší částky hotovostí, ale velké sumy mohou být rizikem pro bezpečnost.

V neposlední řadě je možné platbu hotovostí provést i směnou eur nebo amerických dolarů. Nicméně kurzy směny se mohou lišit od těch oficiálních, proto je vhodné si ověřit aktuální kurz před provedením transakce.

Zkrátka, pokud hledáte způsob, jak zaplatit v Polsku hotovostí, máte k dispozici několik možností - bankovky a mince PLN, platební karty nebo směnu cizích měn. Vyberte si ten nejvhodnější pro vaše potřeby a užijte si pohodlné nakupování či platbu.

Směnárny v Polsku

Pokud plánujete návštěvu Polska, může se stát, že budete potřebovat vyměnit peníze. Pro tento účel jsou k dispozici směnárny. V této části článku se podíváme blíže na směnárny v Polsku a jakými měnami je možné platit. Zjistíte například, zda má smysl si vyměňovat koruny za zlotý nebo jestli je lepší přinést eura.

Platební automaty v Polsku

Pokud se chystáte cestovat do Polska, jednou z věcí, na které se můžete těšit, jsou moderní platební automaty. Tyto automaty jsou velmi snadno dostupné a umožňují vám platit bezhotovostním způsobem. Mezi nejčastější metody patří platba kartou (bezkontaktní nebo s PIN kódem) nebo mobilním telefonem.

Je důležité si však uvědomit, že některé menší obchody a restaurace stále preferují hotovost. Proto byste měli vždy mít u sebe určitou hotovost pro případ nouze.

V každém případě budete mít při používání platebních automatů v Polsku snadnost a pohodlí při platbách za nákupy, jídlo a další služby.

Další způsoby platby v Polsku

Pokud hledáte další způsoby, jak platit v Polsku, máte na výběr několik možností. Kromě klasické hotovosti a platebních karet akceptovaných téměř všude se můžete setkat s následujícími alternativami:

1. Mobilní platby - V Polsku už rok funguje služba BLIK umožňující bezkontaktní platby pomocí mobilní aplikace. Může sloužit jako alternativa k platebním kartám.

2. Platební terminály - V posledních letech se stávají oblíbeným způsobem platby i bezkontaktní terminály umístěné např. na stáncích s jídlem, v obchodech rychlého občerstvení apod.

3. Internetové bankovnictví - Mnoho polských bank nabízí internetové bankovnictví s možnostmi online převodu peněz a placení faktur.

4. Platby kartou přes telefon - Některé banky také umožňují platby pomocí speciálním čipem vybavených smartphonů.

V Polsku existuje řada alternativ pro usnadnění placení nakupujícím i prodávajícím, takže si můžete být jisti, že najdete vhodný způsob pro vaše potřeby.

Závěr: Kterou platební metodu zvolit při návštěvě Polska?

Publikováno: 01. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Květa Němcová

Tagy: čím platit v polsku | what to pay with in poland